Çalışan Hakları Birimleri Kurulmalıdır.

Mobbing, çalışma hayatına ve örgüt başarısına birçok olumsuz etkisi bulunan, çalışan performansını ve başarısını önemli ölçüde düşüren bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple mobbing'in tanımlanması, mobbing davranışlarının tespit edilmesi, nedenlerinin ortaya çıkarılması ve mobbing ile başa çıkma yöntemlerin belirlenmesi, çalışanlar açısından büyük önem taşımaktadır.

Çalışan Hakları Birimleri Kurulmalıdır.
12 Mart 2014 Çarşamba 10:55

 Son zamanlarda İş hayatında sıklıkla duyduğumuz mobbing kavramını detaylarıyla ele alacağız. Mobbing nedir? Mobbing’e uğrayanların hakları nelerdir ve mobbing yapıldığını nasıl kanıtlanır?

Basit anlatımıyla, "bir veya birkaç kişinin, amirin veya iş arkadaşlarının ya da siyasal veya  sendika, dernek gibi sivil toplum örgütlerinin çalışanlara uyguladığı, düşmanca ve ahlaka, etiğe aykırı yöntemlerle sistematiksel olarak yaptıkları psikolojik bir baskı olduğu düşünülmektedir." 1980’li yıllarda mobbing terimini iş hayatındaki baskı, şiddet ve yıldırma hareketlerini tanımlamak için kullanmıştır.

Mobbing Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

 • Mesleki yeterliliğin sorgulanması

 • Kişiye güvenilmediğinin hissettirilmesi

 • Kasten, verilen süre içinde bitirilemeyecek görevler verilmesi

 • Kişiden bilgi saklanması

 • Kişinin görmezden gelinmesi, gruptan izole edilmesi

 • Yetkilerinin azaltılması

gibi durumlar olabilir. Bu sağlık sektöründe siyasal ve sendikal eğilimler doğrultusunda sağlık çalışanlarının sendikalarının veya derneklerinin değiştirilmeye zorlanması, zorla veya farklı yollarla, çalışanların iradelerinin dışında sendikalara üye olmaya zorlanma, sık sık çalışanın görev yerinin değiştirilmesi, çalışanlara ihtiyaç olmadığı halde geçici görevlendirmeler yapılması, hastanelerde zor servislerde çalıştırılma, sağlık çalışanına nöbetler yazılırken adaletsizlik uygulanması, hafta sonu veya bayram nöbetleri sadece belirli çalışanlara yazılması, sınıfının ve görevinin altında işlerde çalıştırılma, bir kısım sağlık çalışanının ayrı tutulup belirli kesimlere zor görevler verilmesi, belirli kısım sağlık çalışanlarına ayrıcalık tanınarak rahat görevler verilmesi, özellikli birimlerde daha fazla maddi yarar sağlamalarını kolaylaştırmak, hastalık eğitim gibi mazeret veya eş durumu tayinlerinde çalışanlara zorluklar çıkarılması, referans aratmaya zorlanması, amirler tarafından bir kısın sağlık çalışanlarına önemli mazeretlerinde kısa sürelide olsa izin verilmemesi gibi durumların mobing olarak tanımlanabileceği düşünülmektedir.

Bunun dışında, kişi aniden yetersizmiş gibi gösterilebilir, daha önce sorun olmayan küçük hatalar çok büyük hatalarmış gibi gösterilebilir ve kişiyi utandırma eylemleri yapılabilir. Bu yapılan şeyler sadece amirler değil diğer çalışanlar veya güçlü sivil toplum örgütleri sendikalar veya dernekler tarafından da yapılabilir. Yani yöneticiler veya siyasal ve sendikal eğilimler doğrultusunda bazı çalışanlar mobbing uygulamak için azmettirilebilir.

Özellikle, çalışanlar tarafından yapılan bu gibi şeyler için kişi kurumun yetkili kişilerine başvurduğunda, bu kişiler tarafından da olumsuz bir tavır alır ve başvurusu reddedilir. Sonuçta kişi istifa etmeye mecbur olur ve sanki bu kendi isteğiymiş gibi gösterilir.

Mobbing uygulayanların kişilik özellikleri

Mobbing uygulayan kişiler gerek çalışanlar, gerek yöneticiler gerek iş sahipleri olsun bunlar genellikle liyakatsiz kişiler. Kişisel beceriksizliklerini örtmek için baskı yöntemine başvurarak çalışanlarına ya da iş arkadaşlarına bir tür eziyet, taciz ve saldırıda bulunarak onları saf dışı etmenin yollarına başvuruyorlar.

Mobbing’in Etkileri

 • Mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedeler

 • Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur

 • Maruz kalan kişi kendine güven duygusunu yitirir, toplumdan soyutlanabilir

 • Huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duygularını yoğun bir şekilde yaşar.

 • Mobbing, ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilir.

Mobbing konusunda çalışanların bilinçlendirilmesinin ardından, mobbing uygulamalarına karşı yaptırımların açıkça belirtildiği, caydırıcı ve düzenleyici bir hukuki alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Mobing uygulayan kişilere karşı hapis cezasına kadar müeyyideler gelmesi gerektiği düşünülmektedir.

19/11/2011 tarih ve 27879 sayılı 2011/2 sayılı İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi konulu Başbakanlık Genelgesinde

-Psikolojik tacizle mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanacağı,

-Denetim elemanları, psikolojik taciz şikâyetlerini titizlikle inceleyip en kısa sürede sonuçlandırılması gerektiği belirtilmektedir.

Tüm kamu ve özel kuruluşlarda yaşanan mobinge (baskı) yönelik Valilikler bünyesinde Valiliğe bağlı faaliyet gösterecek birimler kurulmalıdır. Bu birimler bünyesinde psikolog, sosyal çalışmacı, avukat gibi kamu görevlilerinin görev yaptığı birimde ayda bir mobing başvurularını inceleyecek kurul toplantısı düzenlenmelidir. Bu kurulda ilgili emniyet, savcılık, sağlık, eğitim gibi kamu kurum vge kuruluşlarının temsilcileri ile baro, sendika, dernekler gibi sivil toplum örgütlerin temsilcileri bu kurulda görev almaları sağlanmalıdır. Mobinge uğrayanların tüm bilgileri gizli tutulmalıdır. Ilgili şikayetler titizlikle incelenmelidir. Ayrıca bu birimlerle ilgili web siteleri oluşturularak çalışanların gizlilik ortamında sorunlarını elektronik olarak yazmalarına olanak sağlanmalıdır.

Mobbinge maruz kalanların sendikalarından, ailelerinden veya profesyonel bir avukattan destek alması gerektiğini düşünüyoruz. Mabbing mağduru kişiler yaşadıklarını bir kenara not ederek, kendisi hakkında olumsuz resmi yazı, ileti varsa bunlar toplasın ve nihayetinde işin içinden çıkılmaz noktaya geldiğinde mutlaka hukuki boyuta taşısın. Artık mahkemeler somut mobbing kararları vermeye başladı. Mağdurlar gerek idari gerek yargısal yönden yalnız değil. Başına böyle sıkıntı geldiğinde bu süreci profesyonelce takip ederek olumlu sonuçlandırması mümkündür.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.