Çakralar Ne Tarafa Döner

çakralar ne tarafa döner

Çakralar Ne Tarafa Döner
07 Ağustos 2014 Perşembe 08:35

Çakra, Sanskrit dilinde "tekerlek" demektir.Kavramsal olarak,her insanda bu yuvarlak,atomdan küçük (kozmik) enerji çemberlerinden yedi tane,omurga boyunca konumlanmış halde bulunmaktadır.Bunlar enerji toplayan ve dağıtan ruhun fiziksel tezahürleridir.Dengesiz veya bloke edilmiş çakralar kötü sağlık durumunun,stresin,düşük enerji düzeylerinin ve ruhsal ve duygasal potansiyelinizle ağlantınızın kesildiğinin göstergesidir.

Yedi Çakra :
Taç (mor) : Başın üstünde bulunur ve "başlangıcı" temsil eder.

Alın (çivit mavisi) : Kaşların arasında alnın merkezinde bulunur ; burası yüksek özünüze ve ruhsal iletişim merkezinize giriş kapısıdır.

Boğaz (mavi) : Boyun bölgesinde bulunur,iletişim ve ruh ile fiziğin bir araya gelmesiyle bağlantılıdır.

Kalp (yeşil) : Göğsün ortasında bulunur,sevgi ve tutku ile bağlantılıdır.

Solar pleksus (sarı) : Göğüs kafesinin karnın üzerindeki birleşme yerinde bulunur,yaratıcı merkezi,duygu ve otonomi bölgesini oluşturur.

Dalak (turuncu) : Göbek deliğinin altında bulunur,cinsellik ve gençleşme ile bağlantılıdır.

Kök (kırmızı) : Omurganın alt kısmında bulunur, bizi fiziksel dünyada koşullandırır.

Yan taraflara doğru duran ve saat yönünün tersine dönen dalak çakrası hariç,çakralar ön tarafa doğru durur ve saat yönünde farklı hızlarda dönerler.Kök çakrası en yavaş olandır ve omurganızı yukarı doğru diktiğinizde her çakra bir alttakinden daha hızlı döner.

Çakra Meditasyonu
Yalnız kalabileceğiniz ve rahatsız edilemeyeceğiniz bir yerde kendinize 20 dakika ayırın.Bir sandalyeye ayaklarınız çıplak basacak şekilde sırtınız dik konumda fazla gerilmeden oturun.Burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi ayaklarınıza doğru kök çakranızın ve karnınızın içine çektiğinizi hayal edin.Şüphesiz burnunuzdan aldığınız nefes akciğerlerinizde gider ancak nefesin aşağıya doğru dolduğunu hayal ederseniz bu göğsünüzü rahatlacak ve akciğerleriniz daha rahat açılmasını sağlayacaktır.Bu,kaslar vasıtasıyla gerçekleştirilen bir "yapma" faaliyeti değil,daha ziyade "izin verme" ve mümkün kılma faaliyetidir.

Çakra sistemindeki enerji akışına kundalini denir.Çakralarınızı bir yel değirmeni olarak düşünürseniz,kundalini,içe çekilen nefes vasıtasıyla kök çakradan geçerek omurganın sağ tarafına ve başınıza doğru ilerleyerek yel değirmenlerinin dönmesini ve her bir çakraya denk gelen renk parıldamasını sağlar.Ağzınızdan nefes aldığınızdaysa saat yönünde dönüşe daha da ivme kazandırarak omurganızın sol tarafına doğru hareket eder.

Çakralar fiziksel olmayan alanlar olduğu için onları uyarmak ve açmak için zihninizisırasıyla her birine odaklamalısınız.Kökten başlayıp baş kısmında sona erecek şekilde sırasıyla tüm renkli çakralarınıza odaklanırken düzenli ve derin almaya devam edin.Egzersiz süresince havadaki enerjinin tepe çakranıza girişini ve topraktaki enerjiyle birleşmesini tecrübe edebilirsiniz.Kendinize devamlı olarak hayatınızda güzel şeylerin olacağını söyleyin.Bu uyarılmış güç ve korunma duygusunun,denge ve iç huzurun tadını çıkarın ve gün boyunca devam ettirin.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.