''büyüyen Pastadan Memurlar Olarak Payımıza Düşeni İstiyoruz“..

Nisan Ayı Asgari Geçim Endeksi Açıklandı

''büyüyen Pastadan Memurlar Olarak Payımıza Düşeni İstiyoruz“..
10 Mayıs 2013 Cuma 14:45

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yapmış olduğu 2013 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır.
Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.781,67 TL olarak hesaplanmıştır.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.570,69 Lira olarak belirlenmiştir.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre % 0,18 oranında artmış ve 1.372,8 Lira olarak hesaplanmıştır.

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2013 yılı Nisan ayında 1.374,85 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 818,91 TL olmuştur.

Nisan 2013 itibarı ile ortalama 1.924,51 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %42,55'ini oluşturmuştur.

Bir memur, ortalama maaşının %71,44'ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 28,56'sı kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2013 maaşından geriye yalnızca 549,66 TL kalmıştır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şunları söyledi:

"4 aylık enflasyon memur maaşlarına yapılan zammı geçti. Memur maaşları yine eridi. Sosyal devlet tüm vatandaşlarının nimetten de külfetten de adil pay aldığı bir yapıyı zorunlu kılar. Her yıl maaşların enflasyon karşısında eriyip gittiği bir ekonomi politikasının vatandaşı refaha kavuşturması mümkün değildir. Ekonomik büyüme dönemlerinde memurlara dirhem dirhem zam yapan anlayış, ekonominin sarpa sardığı zaman okkayla memur maaşlarına dalmaktadır. Bu gerçeği gizlemek ülkede yaşanan ekonomik dramı gözlerden kaçırmak isteyen hükümet, vatandaşın geçim sıkıntısını görmezden gelmekte, suni gündem yaratmaya devam etmektedir.

Türkiye'de hükümet taraftarı mutlu azınlık dışında kimse ekonominin gidişatından memnun değildir. Memura maaşlarının enflasyon karşısında eridiği ve memurun yılın geriye kalan aylarını yoksulluk ve zorluk içinde geçireceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Toplu sözleşme masasında uygun bir zam oranını memura çok gören yetkililer kamu çalışanlarını bir kez daha sefalet içerisinde yaşamaya mahkum etmişlerdir.

Türk ekonomisinin her gün büyüdüğünü ve dünyanın sayılı ekonomileri arasına girdiğini ifade eden yetkililere sesleniyoruz; büyüyen bir ekonomide, toplumun geneline yayılan adaletli bir dağılım olması gerekir. Büyüyen pastadan memurlar alarak payımıza düşeni istiyoruz"
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.