Bütçe ‘diş’ini Gösterdi‘özel’de Tedavi Ötelendi...

Bütçe ‘diş’ini gösterdi‘özel’de tedavi ötelendi

Bütçe ‘diş’ini Gösterdi‘özel’de Tedavi Ötelendi...
08 Eylül 2012 Cumartesi 09:19

SGK’lıların özel hastanelerde diş tedavisi yaptırmasına olanak tanıyan düzenleme, bütçede kemer sıkma kararı alan Maliye Bakanlığı’nın itirazına takıldıSGK’lıların özel hastanelerde diş tedavisi yaptırabilmelerine olanak tanıyacak uygulama, 2013 bütçesi için kemer sıkmaya hazırlanan Maliye Bakanlığı’nın itirazı üzerine beklemeye alındı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) gündemine alınmayan uygulamanın, yeni bir maliyet planlamasından sonra yeniden gündeme alınabileceği belirtildi. Hükümetin çalışmasıyla beklenti içine giren dişhekimleri, EKK kararıyla büyük şok yaşadı. 
SGK’lıların özel hastanelerde diş tedavisi, Maliye Bakanlığı’nın tereddütleri nedeniyle EKK gündemine alınmadı. Maliye Bakanlığı, SGK’nın olumlu görüş bildirdiği uygulama için 2013 bütçesinde alınacak mali disiplin önlemlerini gerekçe gösterdi. Önümüzdeki süreçte, özelden diş tedavisi alımı için yeni bir maliyet hesaplaması yapılması ve SGK’nın ödeyeceği tedaviler için kapsamın daraltılması gündeme gelebilecek.
Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, “Maliye’nin tereddütleri var ama tam olarak rafa kaldırılmış değil. Yeni bir maliyet hesaplaması gündeme gelebilir. Benim yorumum bu” dedi.  

Özelde tedavi 4 yıldır netleşmedi
Özel hastanelerden diş tedavisi hizmeti alımının temel tedavileri kapsayacağı, ancak implant gibi pahalı tedavilerin bu uygulamanın kapsamı dışında kalabileceği belirtilmişti. Özel diş hastanelerinde yığılmanın önüne geçilebilmesi amacıyla, özele başvurunun sevk zincirine bağlanması ve bazı tedaviler için fark ücreti alınmasının da gündemde alınmıştı.
TDB ise karara tepki gösterdi. TDB Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, “EKK, diş sağlığı hizmetlerinin muayenehanelerden alınmasını reddederek, 74 milyon vatandaşın sağlık hakkından faydalanma hakkını elinden almıştır. En temel insan hakkı olan hekim seçme özgürlüğü engellenmektedir” dedi. Yücel, şunları kaydetti:
“2008’de başlayan, 2009’da yine ekonomik gerekçelerle kesintiye uğratılan, 2012 yılının ocak ayında Çalışma Bakanı’nın talimatıyla yeniden başlayan bu süreçte; hizmet alınacağı yolunda hükümet yetkililerince yapılan açıklamalarla hastalar ve dişhekimleri beklenti içine sokuldu. Hastalar tedavilerini erteledi, dişhekimleri bir yıldır işsiz durumuna düşürüldü. Diş sağlığı; kısa vadeli hesaplarla, yanlış ve sözde ekonomik gerekçelerle EKK tarafından büyük tehlikeye atıldı. Toplumun çok ciddi diş sağlığı sorunu yaşadığı gerçeğini göz ardı eden EKK’nın bu kararını TDB olarak şiddetle kınıyoruz.”


Bütçe disiplini için yeni önlemler gelecek

Maliye Bakanlığı’nın 2013 bütçesine ilişkin kemer sıkma önlemleri diş tedavileriyle kısıtlı kalmayacak. Başta personel giderleri olmak üzere devlet harcamalarının maliyetini düşünen Maliye, sigaraya otomatik vergi ile düzenli gelir elde etmeyi planlıyor. İddaa gibi şans oyunlarından elde edilen gelirin artırılmasını hedefleyen hükümetin, doğalgaz ve elektrik fiyatları ile ilgili de düzenlemeye gidebileceği belirtiliyor.
 

MİLLİYET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.