Bütçe Açığının Faturası Sağlık Çalışanlarına Kesildi...

Bütçe Açığının Faturası Sağlık Çalışanlarına Kesildi

Bütçe Açığının Faturası Sağlık Çalışanlarına Kesildi...
04 Aralık 2012 Salı 12:00

Maliye Bakanı’nın bütçe açığına çözümü bulduğunu ve faturasını sağlık çalışanlarına kesilmiştir. 10 bin liraya hastane yöneticileri ile sözleşme imzalıyor, ama sağlık çalışanlarının üç kuruş mesai parasına göz dikiyor.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Maliye Bakanlığı’nı mesai uygulaması ile ilgili olarak yaptığı düzenlemeyi eleştirerek bütçe açığının faturasının sağlık çalışanlarına ve kamu çalışanlarına kesilmesini sert bir dille eleştirdi.

Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere normal mesai uygulaması kaldırılarak zorunlu mesai yaptırılması halinde mesai saatlerine mesai ücreti ödenmeyerek izin kullandırılması şeklinde düzenleme yapıldığını belirten Erözgün, “Sayın Maliye Bakanı bütçe açığı var, diyor. Memurlara nöbet ücreti ödemeyelim. izin verelim, diyor. Ama tutuyor sağlıkta 10 bin liraya hastane yöneticileri ile sözleşme imzalıyor, 11 bin 300 sözleşmeli kadro ataması yapıyor ve bu kadrolara yaptığı atamalarda ehliye ve liyakat yok sayılıyor, adaletsizlik siyaset ön plana çıkarılıyor. Bu israf ve savurganlığı durdurmak yerine emek veren çalışanların mesai ücretleri tırpanlanarak fatura yönetenlere değil çalışanlara kesiliyor” dedi. Makam saltanatı ve makam israfı alabildiğince artarken emek sömürüsü yapıldığını belirtti.

“Kamu Hastaneleri Birliği oluşturulurken yeni haksızlıkların ve adaletsizliklerin ortaya çıkacağını ve dokuz yıldır uygulanan her yeni proje ile çalışanların mağdur edildiğini ve bu uygulamayla da faturanın yine çalışanlara kesileceğini tüm sağlık çalışanlarının bu konuda endişeli olduklarını Tüm Sağlık-Sen olarak daha önce açıklamış ve yetkilileri uyarmıştık” diyen Erözgün, “Sağlık sisteminde şu an tam bir kaos hakimdir. Yeni bir sınıf yaratılmaktadır. Bu yeni sınıfın bir eli yağda bir eli balda olurken çalışanlar emek verenler hizmet üretenler adaletsiz, eşitsizlik, iş barışından yoksun, üzerinde mobing uygulanan huzursuz iş güvencesinden yoksun olarak ve emekleri sömürülerek yeni köle düzeninde çalışmaya mecbur bırakılacaklar” dedi.

Kamuda israfın alabildiğine artarken dış politikada uygulanan politikaların ağır faturasının da sağlık çalışanlarına kesileceğini vurgulayan Erözgün, “Maliye Bakanlığı bütçe açığının çözümünü bulmuştur. Fatura kesilecek ‘abalı’ bellidir. Yeni ağalık düzeninde şüphesiz ki fatura kesilecek maraba sağlık çalışanlarıdır. Vurun abalıya” dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.