Bulundukları Kadro Yerine Mesleklerinin Ek Göstergesini Alan Memurlar..

BULUNDUKLARI KADRO YERİNE MESLEKLERİNİN EK GÖSTERGESİNİ ALAN MEMURLAR

Bulundukları Kadro Yerine Mesleklerinin Ek Göstergesini Alan Memurlar..
07 Ekim 2013 Pazartesi 10:22

Memurların aylık ödemelerinde, bulunuldukları kadroya ilişkin ek göstergeden yararlanmaları esas olmakla birlikte, bazı durumlarda ilgililer hakkında farklı ek gösterge rakamları da uygulanabilmektedir.

Devlet memurlarının aylık ücretlerinin belirlenmesinde; bulundukları hizmet sınıfları ile kadro unvan ve derecelerine göre belirlenmiş olan ek göstergeler de kullanılmaktadır. Ancak bazı memurlar hakkında, görev yapmakta oldukları kadrolara ilişkin ek göstergeler yerine, bu ek göstergelerden daha yüksek olan ve daha önce bulundukları mesleklerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre yararlanabilecekleri ek göstergeler uygulanmaktadır.

Mesleklerine ait ek göstergeden yararlanmaya devam edecek olanlar

Bazı memurlar, başka bir kadroya atanmış olmaları halinde bile, kazanılmış hak aylıkları itibariyle meslekleriyle ilgili kadrolarda alabilecekleri ek göstergelerden yararlanırlar.

Bunlar;

**Meslekleriyle ilgili hizmet sınıflarındaki (TH, SH, MiAH, DH, EÖH, EH, AH) kadrolarda,

**Bazı kariyer mesleklere ilişkin kadrolarda (657 sayılı Kanun eki I sayılı ek gösterge cetvelinin A/g bendinde yer verilen ve aşağıda da tek tek sayılmış olan mesleklerde) görev yapmakta iken, kurumlardaki 1., 2., 3. ve 4. Derecedeki kadrolardan birine atananmış olan memurlardır.

Bu memurların eski görevlerinde geçirmiş oldukları sürelere  ilişkin herhangi bir şart da bulunmamaktadır.

Bu personel hakkında hangi ek gösterge uygulanır?

Yukarıda belirtilen görevlerde bulunduktan sonra,  ilk dört dereceli kadrolara atanmış olanlar hakkında;  eski görevlerinde kalmış olsalardı kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek gösterge ile halen bulundukları görev için belirlenen ek göstergelerden yüksek olanı kullanılacaktır.

Bu şekilde eski görevlere ilişkin ek göstergeden yararlanabilmek için;  ilk 4 dereceli kadroya, eski görevlerden doğrudan atanmış olmak gerekecektir.  (Meslekleriyle ilgili görevlerden, ilk 4 derece dışında bir kadroya atandıktan sonra, ilk 4 dereceli bir göreve atananlar hakkında bu uygulamaya gidilmeyecektir.)

Konuya ilişkin örnek açıklamalar

Görev yapmakta oldukları kadrolara ilişkin ek göstergeler yerine, bu ek göstergelerden daha yüksek olan ve daha önce bulundukları mesleklerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre yararlanabilecekleri ek göstergelerin uygulanması konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız bazı örnek açıklamalar şu şekildedir.

Örnek: Teknik Hizmetler Sınıfında 5. Derece Mühendis kadrosunda (1300 ek gösterge ile) görev yaparken 5. Derece Araştırmacı kadrosuna atanan personel hakkında  (5. Derece araştırmacı kadrosu için ek gösterge belirlenmediğinden) ek gösterge uygulanmayacaktır. İlgilinin bu görevde derece yükselmesi yapmasıyla birlikte ilerleyen derecelerde Araştırmacı unvanlı kadro için belirlenmiş ek göstergelerden yararlanacak ve 1. Derece Araştırmacı kadrosunda iken hakkında 2200 ek gösterge uygulanacaktır.

Araştırmacı kadrosundaki Mühendisin yeniden Mühendis kadrosuna atanması halinde ise, atandığı derecede mühendis için belirlenen ek göstergeden yararlanacaktır.

Örnek: Teknik Hizmetler Sınıfında 5. Derece Mühendis kadrosunda (1300 ek gösterge ile) görev yaparken 4. Derece Araştırmacı kadrosuna atanan personel hakkında, Mühendisin kazanılmış hak aylık derecesine denk gelen ek gösterge rakamının ve Araştırmacı kadro unvanı için belirlenmiş olan ek göstergeden (800) yüksek olması halinde, yüksek olan ek gösterge uygulanacaktır.

1. Derece Araştırmacı kadrosunda iken, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesinin de 1 olması halinde, hakkında Mühendis için belirlenen 3600 ek gösterge uygulanacaktır. (1. Derece Araştırmacı için 2200 ek gösterge belirlenmişken, 4. Derece Mühendis için 1600 ek gösterge belirlenmiş olduğundan, kazanılmış hak aylık derecesi 4. Derecede olan Mühendis, 1. Derece Araştırmacı kadrosunda bulunduğu sürece hakkında 2200 ek gösterge uygulanacaktır.

Örnek: Teknik Hizmetler Sınıfında 5. Derece Mühendis kadrosunda (1300 ek gösterge ile) görev yaparken 5. Derece Şef unvanlı kadrosuna atandıktan kısa süre sonra 4. Derece Araştırmacı kadrosuna atanan personel hakkında, 4. ve ilerleyen derecelerde Araştırmacı kadro unvanı için belirlenmiş olan ek göstergeler uygulanacak ve 1. Derece Araştırmacı kadrosunda iken 2200 ek göstergeden yararlanacaktır. (5. Derece Mühendis kadrosunda iken ilk 4 derecedeki Araştırmacı kadrosuna doğrudan atama yapılmış olunsa idi aynı durumda 3600 ek göstergeden yararlanabilecekti)

657 sayılı Kanun eki I Sayılı Ek Gösterge Cetvelinin A-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı bölümünün (g) bendinde yer alan unvanlar:

-Başbakanlık, Bakanlık, Müsteşarlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bağımsız Genel Müdürlük ve Büyük Şehir Belediyesiyle Büyük Şehir Belediye sınırları içindeki ilçe Belediyeleri Müfettişleri, Başbakanlık Uzmanları, Adalet Uzmanları, Millî Savunma Uzmanları, İçişleri Uzmanları, Dışişleri Uzmanları, Çalışma Uzmanları, Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Uzmanları, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanları, Kültür ve Turizm Uzmanları, Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanları, İnsan Hakları Uzmanları, Sanayi ve Teknoloji Uzmanları, Çevre ve Şehircilik Uzmanları, Gençlik ve Spor Uzmanları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Uzmanları, Gümrük ve Ticaret Uzmanları, İhracatı Geliştirme Uzmanları, Orman ve Su İşleri Uzmanları, Diyanet İşleri Uzmanları, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları, Devlet Personel Uzmanları, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Uzmanları, Afet ve Acil Durum Yönetimi Uzmanları, Devlet Gelir Uzmanları, Tapu ve Kadastro Uzmanları, Meteoroloji Uzmanları, Basın ve Enformasyon Uzmanları, Yüksek Kurum Uzmanları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzmanları, Savunma Sanayii Uzmanları, Vakıf Uzmanları, Marka Uzmanları, Patent Uzmanları, TİKA Uzmanları, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Uzmanları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanları, Yazma Eser Uzmanları, İstihdam Uzmanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanları, Bakanlık ve Bağlı Kuruluşların Avrupa Birliği Uzmanları, Yükseköğretim Kurulu Uzmanları, Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanları, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Uzmanları, Dışişleri Meslek Memurları ile Konsolosluk ve İhtisas Memurları, Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri ile Hazine Müsteşarlığı Bankalar Yeminli Murakıpları ve Hazine Kontrolörleri, Hazine Uzmanları, Sigorta Denetleme Uzmanları ile Aktüerleri, Dış Ticaret Uzmanları, Avrupa Birliği İşleri Uzmanları, Göç Uzmanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş ve İş Güvenliği Müfettişleri ve Bakanlıkların Merkez Teşkilatına dahil Genel Müdürlükleri Kontrolörleri ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişleri, Sosyal Güvenlik Uzmanları, Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanları, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uzmanları, Denizcilik Uzmanları, Sağlık Uzmanları ve Sağlık Denetçileri, Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı Müfettişleri, Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Denetçileri ile 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre atanan İç Denetçiler, Millî Eğitim Uzmanları, Millî Eğitim Denetçileri ve İl Eğitim Denetmenleri, Aile ve Sosyal Politikalar Denetçileri, Maliye Uzmanları.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.