Bugün Günlerden Ersin?..

Sağlık çalışanlarının, bir hiç uğruna kaybettikleri yürekli doktorları için gözyaşlarına boğulacakları bir gün. Her gün, mesailerinde duydukları küfürler, aldıkları tehditler ile ara sırada olsa gelen hayır dualarının ayakta kalmalarını sağladığı, cengaver meslek grubu.

Bugün Günlerden Ersin?..
17 Nisan 2014 Perşembe 13:50

Çok değil, daha birkaç yıl öncesine kadar, çocuklarımıza en iyi mesleğin doktorluk hemşirelik olduğu telkinleri ile meslek edindirme gayretlerini taşırken, bugün öfkesini beyaz önlüklülerde rahatlatan duyarlı bir toplum haline dönüşüverdik.
Canımızı kurtaran meslek grubunun, azraili olmayı nasıl başardık? Nasıl bu hale geldik? Kendimize hiç bu soruları sormadan geçirdiğimiz Ersin?siz yıllar.
Dokuz yaşında bir çocuğa tecavüz ederken, direndiği için başını ezen aile dostlarımızla, siyasi görüşleri hiç hoşuma gitmiyor diyerek Meclisin içinde bir parti başkanına yumruk atabilen gururlu gençlerimizle, kendi çocuklarından farksız görüp eğitmek öğretmek için çabalayan öğretmenleri minicik gözler önünde kovalayıp döven üst komşularımızla, arazi anlaşmazlığımızı gidermeyi silahlı baskınlarla caiz kıldığımız ortaklıkların çözümünü kanlarıyla temizleyen dostane ortaklarımıza ne oldu ki, 17 yaşında aklı elinde taşıdığı metal kadar olan bir cani tarafından Ersinimiz bizden alındı? Çözemedik?
Oysa biz ?Komşusu açken tok uyumayan?, oysa biz ?Su küçüğün söz büyüğün? diyen neslin gurur duyulası çocukları değil miydik?
Kul hakkı almanın zulmünü bilen bir imana sahip değil miydik? ?Kim küçüklerimize merhamet etmez, büyüklerimize tazim etmezse bizden değildir? diyen, ilim ve irfanca büyük, takva ve ahlakça üstün olanlara tazim etmek, küçük çocuklara merhamet etmek, onlara yardımcı olmak, İslam ahlak ve adabından değil miydi?
Kur?an-ı Kerim Bakara Suresi (178); ?Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.? Ayetinden de mi artık korkmaz olduk?
Korkulası, saygı duyulası, sevilip hoş görülesi tarafımızı kimler çaldı götürdü? Haberlerin kirli sayfalarında ki o caniler, bu toplumdan, bu eğitimden, ahlaktan, inançtan çıkarken, bizler neyle meşguldük?
Çok mu önemliydi Hürrem Sultanın haremi nasıl yönettiği, çok mu önemliydi Survivor da Turabinin dostlarını bir bir harcamaları, çok mu önemliydi twiterimı kapattırmam özgürlüğümü elimden alamazsınız yürüyüşleri?
Ben-siz bunlarla uğraşırken, sevgili aydınlarımız, toplumsal ruh halimizin bu kadar elden ayaktan kesildiğini görmezden gelerek, birilerini hacamat etmek için kanal kanal dolaşıyordu. Kimin daha fazla bağırıyorsa haklı olduğu bu seviyeli tartışmalarla bilinçlenen halkımızda, ellerimizden kayıp giden çocuklarımızın neden bu kadar canileşebildiğini dahi düşünemiyordu. Ersin katledildi ve biz hala bekliyoruz?
Acaba neyi; lambadan bir cin çıksın da tüm bu çirkinlikleri düzeltsin diye mi bekliyoruz.
Dr.Gökhan ÜRKMEZ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.