Bu Sektörü Tercih Edenler İşsiz Kalmıyor!...

Bu sektörü tercih edenler işsiz kalmıyor!

Bu Sektörü Tercih Edenler İşsiz Kalmıyor!...
03 Eylül 2012 Pazartesi 22:35

Başta hemşireler olmak üzere nitelikli eleman açığı yıllardır devam eden sağlık sektörü, TÜİK verilerine göre de işsizliğin en az olduğu sektörler arasında.


Kurumun verilerine göre sektörle ilgili eğitim görmüş kişilerin yaklaşık yüzde 4'ü işsiz. Rakip kuruluşlara veya kamuya geçiş yapmak isteyen nitelikli çalışanlar, çalışan devir oranını artıran faktörler arasında. Devlet kurumlarının daha az iş yükü ve iş garantisi sunması ise çalışanlar için cezbedici nitelikte.

HEM İLANLAR HEM DE BAŞVURULAR ARTTI

Sistem değişikliği yaşayan sektörde yaklaşık 700 bin kişi çalışıyor. Sağlık turizmi, yeni yatırımlar, kurumların Anadolu'daki büyüme politikaları istihdamı artırıyor. Yenibiris.com'da sektörle ilgili ilanlar ile 4500 kişi aranıyor. İş ilanları 2012'nin ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın son 6 aya göre yüzde 117 oranında arttı. En çok arananlar ise hemşireler ve hasta danışmanları. İş arayanların da sektöre ilgisi büyük oranda yükseldi. Bu yılın ilk 6 ayındaki başvurular, yine bir önceki 6 aylık dönemle kıyaslandığında yüzde 133 oranında arttı. Başvurularda en çok ilgi hasta danışmanı ve muhasebe elemanı pozisyonlarına oldu. En çok ilan yayınlanan iller ise İstanbul, Ankara ve Antalya.

EN ÇOK ARANAN POZİSYONLAR

- Hemşire

- Hasta Danışmanı

- Acil Tıp Teknisyeni

- Ameliyathane Hemşiresi

- Anestezi Teknisyeni

SEKTÖRDE PARLAYAN YENİ ALANLAR

- Sağlık İşletmeciliği

- Uluslararası Pazarlama Yöneticiliği

- Satış Temsilcisi

- Yurtdışına Yönelik İdari Pozisyonlar

- Proje Yöneticiliği

- Medikal Muhasebe

- Tıbbi Sekreterlik

- Destek Hizmetleri

ÜCRETLER İKİ KATINA ÇIKTI

Sektör, en fazla büyümesini 2000 ile 2007 arasında yaşasa da büyümesini sürdürüyor. Sektörde işe alım ve yerleştirme yapan HRH Kurumsal Gelişim Çözümleri Genel Müdürü Zeynep Doğan, sektörün bu yıl yaklaşık olarak yüzde 7-8 oranında büyüyeceğini ve 20 bin kişiye daha istihdam sağlayacağını söylüyor. Özel hastanelerin eleman bulmakta çektiği güçlüğe dikkati çeken Doğan, bunun sonucunda rekabetin çoğaldığını belirtiyor:

“Çalışanları işte tutmak ve kuruma çekebilmek için ücret skalalarında son 2 yılda yüzde 100'lere varan artışlar oldu. Çalışanlar da ücret ve yan hakları daha yüksek olan kurumlara kolayca geçebiliyor. Özel hastanelerin, sağlık çalışanı bulmakta zorlanmalarının bir diğer nedeni ise kamudaki kadro açığı. Sağlık çalışanları, iş yükü daha az olduğu ve güvencesi daha yüksek olduğu için kamu hastanelerini tercih ediyor. Bir diğer istihdam sorunu ise yetkin sağlık yöneticisinin sayıca azlığı. Son dönemlerde sağlık kurumları, yönetici adayı yetiştirme programları ile gelecekteki yönetici ihtiyaçlarını kendileri karşılama yoluna gidiyor.”

İŞ TANIMLARI DEĞİŞİYOR

Sağlıktaki hareketliliği birleşmelere, yeni yatırımlara ve kurumların organizasyonlarını yenilemesine bağlayan Akkariyer Genel Müdürü Uzman Dr. Aslı Akkor, sektördeki değişiklikleri şöyle özetliyor:“Hizmet veren sağlık kurumları çerçevesinde yaşanan farklılaşma yeni iş ve işletme çözümlerini de beraberinde getiriyor. Özellikle bazı pozisyonlara yönelik yeni iş tanımları oluşuyor ve organizasyon bazında yeni iş alanları yaratılıyor. Ortaya yeni pozisyonlar, yeni unvanlar çıkıyor. Özellikle orta kademe sağlık yöneticisi pozisyonları gereksiniminde artış söz konusu. Satış ve pazarlama temsilcileri, proje yöneticileri, uluslararası pazarlama yöneticileri, yurtdışı alanlara yönelik idari pozisyonlar ilk aklıma gelen örnekler. Sağlık sektörünün daha profesyonelleşerek geliştiği bir durumda farklı pozisyon ve görev tanımlarında yeni fırsatların daha da artacağı düşüncesindeyim.”

sicakgundem
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.