Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu

İl Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde Sağlıkla ilgili şubelerde şube müdürü olabilmek için sağlıkla ilgili en az 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı getirilmiştir.

Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu
21 Ocak 2015 Çarşamba 16:01

 30/12/2014 tarihli ve 29221 (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştır.

İlgili Yönetmeliğin 2/a bendinde “İl ve ilçe sağlık müdürlükleri ile halk sağlığı müdürlüklerinde bulunan sağlıkla ilgili şube müdürü kadrolarına atanabilmek için;

1) Sağlıkla ilgili en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunları tercih edilmek kaydıyla dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olmak, hükmü getirilmiştir.

Bu hükümle İl Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde Sağlıkla ilgili şubelerde şube müdürü olabilmek için sağlıkla ilgili en az 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı getirilmiştir.

Sağlık Bakanlığımızın uygulamalarına bakılacak olursa Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde fazlasıyla doktor ve sağlıkla ilgili en az 4 yıllık mezunu ve tecrübeli sağlık çalışanları var iken, sağlıkla ilgili lisans mezunu olmayanlar veya sağlık hizmetleri sınıfında olmayan diğer kişiler bu şubelere şube müdürü olarak görevlendirilmektedir. Haliyle Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu şube müdürlüğü görevlendirmelerinde Yönetmeliğin ruhuna aykırı işlem tesis etmektedir.

Durumu örneklendirecek olursak, Halk Sağlığı Müdürlüğünde Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı gibi çok önemli Şube Müdürlüklerine Yönetmeliğe göre bu şubede şube müdürü görevlendirebilmesi için öncelikle en az sağlıkla ilgili 4 yıllık lisans mezunu kişilerin şube müdürü olarak görevlendirilmesi gerekiyor. Fakat  Genel idare Hizmetleri Sınıfı VHKİ, Şef, Memur kadrosundaki kişilerin açık öğretim 4 yıllık fakülte bitirerek bu şubelere şube müdürü olarak görevlendirmeleri yapılabiliyor. Görevlendirdikleri kişiler genelde etkili ve güçlü sendikanın yönetimindeki kişiler olabiliyor. Aile Hekimliği gibi önemli olan şubenin müdürü olarak doktor veya en az sağlıkla ilgili lisans mezunu deneyimli kişilerin atanması gerekirken nasıl olurda sağlıkla alakalı olmayan kişilerin görevlendirilmeleri yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı çıksın açıklasın Yönetmeliğe aykırı görevlendirmemiz yok desin. Diyemez çünkü illerde bunların örnekleri mevcuttur.

Türk Tabipler Birliği gibi önemli kuruluşların bu işe el atma zamanı gelmedi mi?  tüm illerde çalışmalar yapılarak sağlıkla ilgili şube müdürlüklerinde, kamu yararı gereği liyakatsız görevlendirmelerin bilgi edinme yoluyla tespitini yaparak durumu kamuoyuna, basına ve yargıya taşınması gerektiğini düşünüyoruz. Sivil Toplum örgütleri artık bazı konuları dillendirmesi gerekmektedir.

Sağlık Müdürlüklerinde Sağlık Hizmetleri şube müdürlüğü, acil ve afetlerde şube müdürlüğü gibi önemli şubelere genelde sağlıkla ilgili lisans mezunları yerine açık öğretim mezunu kişiler görevlendirilmektedir. Bu gibi şubelerde tabip ve en az sağlıkla ilgili kişilerin görevlendirilmesi yapılması gerekmektedir. Kişi açık öğretim diploması eline ulaşmadan görevlendirmeleri hızlıca yapılmaktadır. Kriterlerin belirli sendikaların üyesi olursa görevlendirmelerinin daha hızlı yapıldığı söylenmektedir. Sağlık Bakanımız bu gibi görevlendirmiş  olduğu şube müdürlerinden mi Beyin teri akıtmaları sağlığı daha iyi yerlere taşımalarını bekliyor. Sayın Bakanımız lütfen şube müdürü, idari ve mali işler başkanı, uzman, idari ve mali hizmetler müdürü, hasta bakım hizmetleri müdürü olarak görevlendirdiğiniz kişilerin CV’lerini bir kez daha incelerseniz seviniriz.

Sivil Toplum Örgütleri Tüm İllerde bu tarz atamaları deşifre etmelidir. Siz sayın çok sevgili ve saygıdeğer okuyucularımız yorum bölümünde illerinizde buna benzer durumları suç unsuru taşımadan isimleri belirtilmeden yorumlara yazarak kamuoyu ile paylaşırsa seviniriz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.