Bu Döner Sermaye Yönetmeliği Sinir Hastası Eder...

Döner Sermaye yönetmeliğinde yapılan son değişiklikler üzerine meydana gelen mağduriyetlerle ilgili olarak, ek ödeme yönetmeliğinin sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamadığını aksine Sinir sistemlerini alt üst etti.

Bu Döner Sermaye Yönetmeliği Sinir Hastası Eder...
26 Şubat 2013 Salı 08:26

Aktifsağlık-Sen Genel Başkanı Hüseyin AYHAN,, “Sağlık alanında uygulamaya sokulan bu son döner sermaye yönetmeliği değişikliği ile artık bu sistemin adı Tıkanmış ve Adaletsiz Döner Sermaye Yönetmeliği haline gelmiştir” dedi.

Daha önce mütakip defalar bu döner sermayeye gelirlerine her türlü işlem yıkılıyor Bu sistem bu yükü taşımaz İlk önce nöbet,icap nöbeti, döner sermaye ödeme gelirlerinin düşürüleceğini ifade ettiğimizde birileri bizi hayalcilikle ve manifesto yayınlamakla suçladı. Gelinen nokta ne? Peki şimdi ne diyeceksiziniz?

Ya sürekli hükümet ile (Sağlık bakanlığı) sürekli görüştüğünüz yalan ya da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını bir yerlere peşkeş çekiyorsunuz.

Bu döner sermaye yayınlanmadan 2-3 gün öncesi biz döner sermaye yönetmeliği hazırladık Sağlık çalışanı için önemli adımlar atıldı Döner sermaye emekliliğe yansıyor diye balonlar uçurdunuz.

Gerçekti bu da hayal oldu.

Evet birilerinin bundan sonraki hamleleri öncelikle 2006-2011 yıllarında yayımlanan Döner sermaye yönetmeliğinin 5 maddesinin y) bendinden doğan boşluğu mahkemeye götürmek hedefleri olacaktır.

Ülkede sivil toplum hareketi yapması gereken sendika genel merkezleri ile il yönetimleri insanları tehdit ederek üye yapacaklarına hakları çalınan memurların haklarını koruyarak çaldırtmamak ve korumak daha iyi noktalara taşımak olmalıdır.

Evet ülkede yetkili ya da sayısal olarak çoğunlukta olduğunu söyleyen sendikalar hakları bir bir masada bırakmaya devam ediyor.

Sivil toplum örgütünün amacı; başka sivil toplum örgütlerine baskı kurmak değil, hükümetlere politikalarda duruş sergileyebilmektir.

Ya da size karşı görüş sergilenleyenleri kanbur ya da sistemin atığı olarak lanse etmek değildir.

Daha vahimi; tutanak tutarak idarelerle pazarlık yapmak hiç değildir. Bunu yaparkende tutanakların altına İl yöneticilerinizin imzasını attırmak ayrıca bir marifet değildir.(Yok derseniz İspatlarız Belgesi elimizde)

Oysaki Yetkili ve sayısal çoğunlukta yarışan sendikaların görevi şu olmalı idi; “özveri ile çalışan, hayatını riske ederek sağlık hizmeti sunan, gece gündüz demeden vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücreti verilmesi sağlanmalıydı” Oysa ki şimdi bu durumda hak kayıbının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Sağlık Bakanlığıda; Sağlıkta dönüşümün baş aktörleri olan Sağlık Çalışanlarına üzüntü yaşatmaması gerekirken, çıkardığı yeni yönetmelikle çalışanların alın terlerinin yine karşılığını veremediğini görüyoruz diye belirtti.”

Her zaman ki gibi yine Ek Ödeme Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle faturanın sağlık çalışanlarına kesildiğini iddia eden Aktifsağlık-Sen Genel Başkanı Hüseyin AYHAN, Sağlık Bakanlığın yayınlanan hatadan vaz geçmesini istedi Neden olarakta mevcut haklar ileri değil geri gitmiştir.

Bu durum anayasal haklara aykırıdır sosyal devletin gereği bu durumu red eder.

Alınan haklardan bazıları “Var olan komisyon ek ödeme tutarları kaldırıldı. Yeni yönetmelikle, ek ödemedeki ödüllendirmeler hastane yöneticilerinin iki dudağı arasına bırakıldı.

Hekim dışı sağlık çalışanı için beklenen iyileştirmeler yapılmadı, Özellik arz eden Riskli birimlerde kısmi süreli çalışanlar bu yönetmelik ile mağdur edilmişlerdir.

Riskli birimlere kısmi sürede hizmet veren sağlık çalışanlarının bu sürelerle ilgili döner sermaye ödemelerini riskli birim katsayısı üzerinden almaları engellenmiştir.

Bu güne kadar kazanılan davalar kadük duruma düşürülmüştür. Çünkü kazanılan davalar 2006-2011 yılında yayınlanan yönetmeliğin 5 maddesinin y)bendi gereği idi.

Bu düzenlenme ek genelge ile düzenlenmez ise çok sıkıntılar yaşanacaktır.

Yine Sağlık bakanlığı göstermelik olarak bazı dallardaki doktorların döner sermaye unvan katsayılarında küçük artışlar yapılmıştır.

Aktifsağlık-Sen Genel Başkanı Hüseyin AYHAN; Hekim dışı sağlık personelinin ek ödeme aylık mahsuplaşma oranlarının yükseltilmesi, kadro unvan katsayısı , ek ödeme tavan katsayısının önü açılmasını ve ek ödeme puanlarının arttırılarak son yapılan değişikliklerle meydana gelen haksızlıkların ve adaletsizliklerin düzeltilmesini istedi

AYHAN, Şunları söyledi;Acaba bu yönetmeliği hazırlayanlar bu kadar haksızlığı yapmak için çok mu çaba harcadılar acaba? Yoksa yönetmeliği hazırlayan kişiler sağlık persoenline kızmış ve mevzuat yazmanın başına getirilmiş bir endüstri mühendisimine mi yaptırdılar.

Yıllarca mücadele ederek ek ödemelerin maaşla birlikte yatırılmasını sağladıklarını, fakat yeni yönetmelikle bunun artık ayın 15’inde maaşla ödeme zorunluluğunun kaldırılamasının mantığının altındaki ince fikri iyi okumak gerekir dedi

Aslında burada çok ince bir nüans var; Kamu Hastanelerini ve Genel Sekreterlerini Sağlık Persoeneli üzerinde otonomi ve güç tayin etmekten başka bir şey olmadığını göstermekten başka hiç bir şey değildir.

Kimsenin sağlık çalışanlarını mağdur etmeye hakkı kesinlikle yoktur, Unutulmaması gereken; sağlık çalışanlarınında baktıkları bir ailesi ve yapmaları gereken ödemeleri olduğudur.

Evet biz sağlık çalışanları kuruşları hesaplıyoruz. Ama birileri her ay düzenli olarak 7.000-8.000 TL leri cebine koyuyor olmaları nedeni ile maddi sıkıntı çekmeyebilir Ama bizlerin mali sıkıntıları var.

İnsanları vasıfsızlaştırmak adına yapılan onca uygulamalar düzeltmek yerine, yönetmelikle bu kadar uğraşmak gerçekten zoru başarmaktır. Ben Sayın Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun bu konudan bilgisi olduğuna inanmıyorum.

Aktifsağlık-Sen Genel Başkanı Hüseyin AYHAN, Şunları söyledi; Sağlık bir ekip işi diyorak o zaman gerekleri yapılmalıdır.. Hekim ve hekim dışı personel ayrımı yapılamasıda çok anlamlı değildir.

Çünkü ekipte biri olmazsa o sağlık sisteminden bahsetmek mümkün değildir.Hepsi zincirin bir halkası gibidir. En güçlü halka ile en zayıf halka bir birini tamamlar. Bunun için hiç bir ayrım yapılmadan sonradan oluşturulan(parçalanan) statülerdeki çalışanlara da örneğin 4/c statüsünde çalışan personele de ek ödeme verilmelidir.

Ek ödemeler önceden olduğu gibi maaş ile birlikte düzenli şekilde ödenmelidir.

Hekim dışı personelin ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması için dernekçilikte başlattığımız girişim ve mücadeleye AKTİF SAĞLIK_SEN olarak devem edeceğiz Biz bu sendikayı sahayı bildiğimiz için kurduk.

Meslekleri asla çatıştırmadan; meslek görev yetki ve sorumlulukları tanımlanarak, meslek oda kanunun çıkartılması için her türlü etkin eylemlerde bulunacağımızdan kimsenin asla şüphesi olmasın.Ya da insanlar kendi istediği için başka birimde çalışıyor diye haksızlıklara göz yummayacağız.

Şu anda öncelikli hedefimiz; Yönetmelikteki adaletsizlikler için gerekli başvuruların yapılarak, düzeltilmemesi halinde iptali yönünde altmış gün içinde dava açılması olacaktır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.