Boş Kadroya Vekalet Edenlere De Vekalet Aylığı İmkanı Doğdu...

Boş kadroya vekalet edenlere de vekalet aylığı imkanı doğdu

Boş Kadroya Vekalet Edenlere De Vekalet Aylığı İmkanı Doğdu...
10 Temmuz 2012 Salı 13:23

Anayasa Mahkemesi 657 sayılı Kanunun 86. maddesinin 4. fıkrasındaki aşağıdaki kırmızı renkli bölümü iptal etmiştir:

Madde 86 - Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.
Bir görevin memurlar eliyle vekaleten yürütülmesi halinde aylıksız vekalet asıldır.
Ancak, ilkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahallî idarelerde izin şartı aranmaz) ile, açıktan vekil atanabilir. 
Aynı kurumdan birinci fıkrada sayılan ayrılmalar dolayısiyle atanan vekil memurlara vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, kurum dışından veya açıktan atananlarla kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenler ile veznedarlık görevine atananlara göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.

BU İPTAL KARARINA GÖRE, BOŞ KADROYA VEKALET HALİNDE DE AYLIK ALINABİLECEK

Hali hazırdaki düzenlemeye göre sadece dolu kadroya (yani kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle boş olan kadrolara vekalet edilmesi) vekalet halinde, 3 aydan sonrası için vekalet aylığı alınabilmektedir. Ancak "birinci fıkrada sayılan" ibaresi iptal edildiği için boş kadroya vekalet halinde de vekalet ücreti alınması durumu doğdu

VEKALET AYLIĞININ RAKAMSAL TUTARI

Kanunda yer alan "boş kadroya kurum içinden veya dışından aylıksız vekalet asıldır" ibaresinin Anayasa Mahkemesi kararından sonra anlamı kalmamıştır. Bu çerçevede dolu kadroya üç aydan sonra ödenen vekalet aylığı Anayasa Mahkemesi kararından sonra boş kadroya vekalet edenlere de ödenecektir. Bir göreve vekaleten atanan memurlara vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri ödenmektedir. Bu çerçevede vekalet aylığının rakamsal tutarı ise;

Aylık= (Gösterge + Varsa Ek Gösterge) x Katsayı /3

Bu formülü somutlaştırmak gerekirse;

A Kurumunda boş bulunan 1. Dereceli bir daire başkanlığına vekalet halinde daha önce zam ve tazminat farkı ödenmekte iken vekalet aylığı ödenmemekteydi. Ancak, yeni duruma göre ödenecek vekalet aylığı ödenecektir. Buna göre ödenecek brüt vekalet aylığı; (1320 +3000) x 0,071589/ 3 = 103 TL dir.

DÜZENLEME NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Bahis konusu karar, Anayasa Mahkemesinin 5 Temmuz 2012 tarihli toplantısında alınmıştır. Ancak karar henüz Resmi Gazetede yayımlanmamıştır ve bu nedenle henüz bir şey ifade etmemektedir. Kararın gerekçesi, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra, karar anlam ifade edecektir.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.