Bizim Adamlarımız Seçimi Kaybettirmiştir.

AKP İktidara Sağlıkta yapmış olduğu devrimlerle geldi. Uzun süreli iktidarda kalması sağlıkta atmış olduğu önemli adımlar sayesinde olmuştur. Kısaca sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ve emekleri bir partiyi 13 yıl gibi uzun bir süre ayakta tutmasını sağlamıştır.

 Bizim Adamlarımız Seçimi Kaybettirmiştir.
16 Haziran 2015 Salı 08:29

Bir parti seçimlerde 8-9 puan gibi önemli ölçüde oy kaybediyorsa öncelikle sağlık sistemi gözden geçirilmeli. Mutlaka sistemde aksama vardır. Sağlık sistemindeki aksama milyonlarca oya yansımaktadır. AKP sağlık çalışanlarının emekleri, alın teri ile ayakta dururken bu süreçte sağlık çalışanlarına ne vermiştir.

Sağlık çalışanları memnun mudur? Anket çalışmaları yapılarak sağlık çalışanlarının memnuniyet derecesi ölçülerek, sağlıkta aksamaların nedenleri tespit edilerek sağlık çalışanlarının da sorunlarına çözüm bulunmuş olacaktır. Yeni iktidar mutlaka sağlık çalışanlarının önemli sorunlarını ele almalıdır. Sağlıkta devrim yapılmak isteniyorsa insan faktörü olan personelin memnuniyetinin öncelikle sağlanması gerekmektedir.

Sağlıkta önemli sorunların başında sağlığın kötü duruma gitmesine neden olan sağlıkta liyakatten uzak görevlendirilen kalitesiz yöneticiler olduğu düşünülmektedir.

Yeni atanacak Sağlık Bakanı merkez ve taşra teşkilatındaki tüm yöneticileri görevden alması, liyakat esası içerisinde, tarafsız, personelle ve halkla iletişimde başarılı yeni yöneticileri teşkilatın başına getirmesi gerektiği düşünülmektedir.

 Sağlık Müdürlüğü, Halk sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birlikleri birleştirilmelidir. Bu sistemin başarısı tartışılır hale gelmiştir. Devletten ballı maaş alan genel sekreterler, daire başkanları, uzmanlık gibi külfet oluşturan peşkeş kadroların kaldırılması gerektiği düşünülmektedir. Devletin daha fazla zarara uğraması engellenmelidir. Bu ballı kadrolar olduğu müddetçe başta sağlık personeli AKP iktidarın oy vermemektedir.

Sağlıkta paralel yapı olarak nitelendirilen devletin içinde devlet olan sendikal yanlı, baskıcı, benim adamım mantığı ile çalışan sendikalar AKP’ye büyük oy kaybettirmiştir. Bu sendikal yapılanma benim adamım mantığı çevresinde sağlıkta liyakat ilkeleri gözetilmeden kendi adamlarının sağlıkta önemli kademelere gelmesini sağlamıştır.

Sağlık Müdürlüklerine, Halk sağlığı Müdürlüklerine müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü gibi kadrolar ile kamu hastaneler birliği genel sekreterleri, daire başkanları, hastane yöneticileri, idari ve mali hizmetler müdürü, hasta bakım hizmetleri müdürü ile kamu hastaneleri birliklerindeki uzman ve sözleşmeli büro memurluklarına kendi adamlarının gelmesini sağlayarak sağlıkta kendi hegomanyalarını oluşturmuşlardır.

Sağlıkta işleyiş tıkanma aşamasına kadar gelmiştir. Liyakatsız olarak belirli makamlara getirilenler maalesef sağlığı iyi yönetemediğinden AKP gibi önemli bir parti 8-9 puan gibi büyük bir puan kaybederek tek başına iktidarı kaybetmiştir.

Sendikanın belirli makamlara gelmesine aracılık ettiği tüm yöneticiler sağlıkta bizden ve bizden olmayan diye ayrımlar yaparak sağlık personelleri arasında kutuplaşmalar oluşturduğu ve sağlık personeline mobing ve baskı  yapıldığı  yönünde şikayetler hep olmuştur. Sağlık personelin mazeret tayinleri ve diğer tayin durumlarında hep belirli sendikanın üyesi olup olmadığına bakılmıştır. Kısaca bizden değilsen hiçbir işin yürümez mantığı içerisinde sendikacılık yapılarak AKP’ye büyük darbe vurmuşlardır. Atanan, benim adamım dediği kişiler sağlığı iyi yönetmeyerek büyük oy kayıplarına neden olmuşlardır. Sağlıkta özellikle devletin içinde devlet olan parelel sendikal yapılmanın önü kesilmelidir. Önü kesilmediği durumda sağlıkta daha ciddi sorunlar oluşacağı düşünülmektedir.

AKP'nin geçmiş yıllara göre 8-9 puanlık oy düşüşünde tek başına bu gibi faktörler etkili olmamıştır. Bunların da büyük bir payı  vardır. 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.