Biyologların Tus Hakları Geri Verilsin

"Biyologların meslek tanımları bile yapılamamış, yönetmeliği çıkarılmamış ve hekimlere yeni bir ihtisas alanı açmak için ellerinden TUS hakları alınmış ve özlük hakları lise mezunu sağlık personeli seviyesine indirilerek cezalandırılmışlardır" dedi.

Biyologların Tus Hakları Geri Verilsin
31 Ocak 2012 Salı 00:17

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, "Biyologların meslek tanımları bile yapılamamış, yönetmeliği çıkarılmamış ve hekimlere yeni bir ihtisas alanı açmak için ellerinden TUS hakları alınmış ve özlük hakları lise mezunu sağlık personeli seviyesine indirilerek cezalandırılmışlardır" dedi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN sorunlarını gazete ilanı vererek dikkat çekmeye çalışan Biyologlar, istikbal kaygısı içinde kırgın ve küskündürler dedi.

Hiç şüphe yoktur ki ülkemizin stratejik konumu; korumamız ve sahiplenmemiz gereken biyolojik zenginliklerimiz; susuzluk, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya bağlı ekolojik sorunların giderek arttığı bir dönemde Biyologların bir çok hakkının elinden alınması düşündürücü diyen ERÖZGÜN, Biyologların meslek tanımları bile yapılamamış, yönetmeliği çıkarılmamış ve hekimlere yeni bir ihtisas alanı açmak için ellerinden tus hakları alınmış ve özlük hakları lise mezunu sağlık personeli seviyesine indirilerek cezalandırılmışlardır dedi.

Biyolog olarak çalışan sağlık personelinin fakülte mezunu olmalarına rağmen, laboratuarlarda lise mezunu teknisyenler gibi çalıştırıldığını belirten ERÖZGÜN,” teknik hizmetler sınıfında olmalarına rağmen biyologların sadece sağlık hizmetleri sınıfında hastanelerde görev alabilecekleri şeklinde bir yasal düzenlemeyle sınırlandırıldığını” belirtti.

Sınırlandırma sonun da Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer bakanlıklara bağlı olarak çalışan biyologların yetki ve sorumluluklarını kısıtladığını belirten ERÖZGÜN, Biyologlar bu düzenleme ile iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları statüsünden maaş almaya başladılar ve aynı fakültenin diğer bölümlerinden mezun olan fizikçi, kimyager, matematikçi ve istatistikçi kadrolarında istihdam edilenlerle aralarında özellikle derece, ek gösterge ve özel hizmet tazminatları yönünden ciddi bir maaş uçurumu meydana geldi, bununla birlikte kamu kurumu ve kuruluşların yanında özel sektörde de hak ettikleri gibi istihdam edilememektedir dedi.

Gazete ilanları ile cezalandırıldıklarını ve küstürüldüklerini kamuoyun anlatmaya çalışan biyologların sorunlarına her zaman olduğu gibi sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten ERÖZGÜN, Tıp mesleğine tarihi süreç içinde büyük hizmetler vermiş ödüller almaya hak kazanmış meslek abidelerini her zaman gururla hatırlayacaklarını ve biyologlara sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

ERÖZGÜN, Biyologlar ve onların aileleriyle birlikte yaklaşık 400.000 insanın kırgınlık, küskünlük, umutsuzluk ve mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi ve başta TUS haklarının geri verilmesi olmak üzere maaş ve özlük haklarının hak ettiği şekilde düzenlenmesi gerekmektedir dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.