Biyologların Buruk Günü

BİYOLOGLARIN BURUK GÜNÜ

Biyologların Buruk Günü
19 Kasım 2015 Perşembe 01:42

Biyologlar günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Biyologlar Anayasal olarak kazanılmış hakları ellerinden alınmış bir meslek grubumuzdur. Biyologlar günü nedeniyle bu meslek mensuplarının sorunlarını tartışmak ve günlerini burukluk içinde kutlamanın üzüntüsünü duyuyorum dedi.

ERÖZGÜN, Biyologlar, 1984 yılından önce Teknik Hizmetler Sınıfında Fen Fakültelerinin diğer bölümlerinden mezun olan (Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik vb.) temel bilimciler gibi istihdam edilirken ve tüm haklardan eşit olarak yararlanırken; daha sonra son derece yanlış ve eksik bir yaklaşımla sadece Sağlık Hizmetleri Sınıfında hastanelerde görev alabilecekleri şeklinde bir yasal düzenlemeyle sınırlandırılmışlardır. Bu sınırlandırma hem Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı, hem Çevre Bakanlığı, hem de diğer bakanlıklara

bağlı olarak çalışan Biyologların yetki ve sorumluluklarını kısıtlamış; 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları statüsünden maaş almaya başlamış hem de aynı fakültenin diğer bölümlerinden mezun olan Fizikçi, Kimyager, Matematikçi ve İstatistikçi kadrolarında istihdam edilenlerle aralarında özellikle derece, ek gösterge ve özel hizmet tazminatları yönünden ciddi bir maaş uçurumu oluşturmuş bir meslek grubu durumunda olduğunu vurguladı.

ERÖZGÜN, Biyologların ister Sağlık Hizmetleri Sınıfında isterse Teknik Hizmetler Sınıfında istihdam edilsin, hastanelerde çalışmalarında bir engel yoktur. Ancak diğer bakanlıkların bünyelerinde de istihdam hakkının elde edilebilmesi ve ek olarak özel sektörde de yer alabilmeleri halen ülkemizde bulunan ve sayıları 100.000’in üzerinde ve çoğu işsiz ya da gizli işsiz olan Biyologları son derece rahatlatacağını söyledi.

ERÖZGÜN, Biyolog olarak çalışan sağlık personelinin tam kapsamlı bir görev tanımı yapılmamış fakülte mezunu olmalarına rağmen laboratuarlar da lise mezunu teknisyenler gibi çalıştırılmaktadır. Yani şu an ki uygulamada laboratuar teknisyeninden bir farkı bulunmamaktadır dedi.

ERÖZGÜN, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda daha önceden biyologlar idari kadrolara getiriliyordu.(başhekim yardımcılığı, il sağlık müdür yardımcılığı v.s.) son çıkan görevde yükselme yönetmeliği ve benzeri yönetmeliklerle bu haklarının da gasp edilmiş olduğunu iddia etti. 

Hekim dışı sağlık personelinin döner sermaye katsayısındaki adaletsizliğe de değinen ERÖZGÜN, lisans mezunu sağlık personelinin döner sermaye katsayılarının 0.40 tan 0.75 çıkarılmasını istedi.

ERÖZGÜN, Biyologların TUS haklarının ellerinden alınmasını ise çağdaş tıbbın gelişmesine aykırı olduğunu, Avrupa tıbbında biyologların TUS sınavlarına katılarak Biyokimya Uzmanı olarak çalışmalarına karşın bu alanda klinisyen hekimlerin kullanılması ve biyologlara bu kapının kapatılması kazanılmış hakların ellerinden alınmasından başka bir şey değildir diyerek biyologlar gününü bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum dedi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.