Birileri Sağlık Çalışanlarıyla Dalga Geçiyor Galiba!..

İş yapamayan sendikalar, 2006 yılından beri olan uygulamayı yeni bir şeymiş gibi servis etti.

Birileri Sağlık Çalışanlarıyla Dalga Geçiyor Galiba!..
25 Mart 2014 Salı 13:54

Değerli sağlık camiası;
 
Son günlerde basında “Onbinlerce sağlık çalışanına üst öğrenim müjdesi” adı altında  yanıltma bilgiler sunuluyor. Bunu kazanın olarak lanse eden yandaş sendikalar 2006 yılından bu yana olan uygulamadan haberinin olmadığını bir kere daha  kendi yazıları ile ifşa ettiler. Sendika üye sayım zamanı yaklaştıkça üyelerine haklar sunamayanlar sekiz yıldır uygulamada olan bir uygulamayı yeni bir olgu gibi insanlara sunmaya çalışmaktadır. Gerçekten yazık bu güne kadar yazışmalarda bu kuralı es geçenler şimdi suçu başka kurumlara atmaya çalışmaktadır.
 
Mesele okumak anlamak ve uygulamak... Ama görüyoruz ki maalesef bunu bile başaramayanlar Sağlık Bakanlığı'nın YÖK'e soru sormasını dile getirmektedir. Eğer eğitimde üst öğrenimi belirlemek YÖK'ün görevi ise Sağlık Bakanlığı'nın Müracaat adresi Mutlak YÖK görüşüdür. Bunun Anadolu’daki adı tersten bak düz gördür.
 
Değerli sağlık çalışanları;
 
Bilindiği gibi 657 DMK (Devlet Memurları Kanunun 152 maddesinde devlet memurlarına ödenecek  iş gülcüğü , iş riski ile temininde güçlük  ve mali sorumlulukları ile özel hizmet tazminatı ve diğer tazminatlar  bu kanunla belirlenmiştir.
 
657 deki başlık Her Sınıfın Başlangıç Aylık Derecesi ve En Az Aylık Miktarı: Madde 152- (Mülga: 23. 12. 1972- KHK 2/5 md. )Zam ve Tazminatlar: (Ek: 31. 7. 1970-1327/71 md. ; Değişik: 23. 2. 1995 –KHK 547/5 md. )  Yani 657 DMK nın 152 maddesinde  Zamlar ve Tazminatlar başlığında toplanmıştır.
 
Bu durum yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve aynı Kanunun ek geçici 9 uncu maddesi kapsamına giren kurumlardan aylık alanlara, 2006 yılında ne miktarda zam ve tazminat verileceğine dair 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar” (bundan sonra“Karar” olarak adlandırılacaktır) ve eki cetveller 5/5/2006 tarihli ve 26159 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmış olup söz konusu Kararının uygulanması sırasında ortaya çıkması muhtemel tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması için R. G. Tarihi: 11. 05. 2006 R. G. Sayısı: 26165 yayınlanarak konulardaki tereddütler ortadan kaldırılmıştır.  
 
Yine  Bakanlar Kurulu tarafından  2014/5800 nolu Karar 13. 01. 2014 tarihinde  28884 sayılı Resmi Gazetede 16. 01. 2014 tarihinde yayımlanmıştır. Bu kararın 4. maddesi şu şekildedir.
 
    MADDE 4 – “17⁄4⁄2006 tarihli ve 2006⁄10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar" ve eki cetvellerin uygulanmasına 2014 yılında da devam olunur. ” Denilmektedir. Yani 2006/10344 sayılı bakanlar Kurulu Kararı Uygulamasının devam edeceğidir.
 
Değerli Sağlık çalışanları yan ve yandaş sendikalar tarafından sanki yeni gibi lanse edilen haber aslında 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Haberde Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 13. 04. 2014 tarih ve 2334 sayılı yazısı dikkatle incelenirse DEVLET MEMURLARI KANUNU GENEL TEBLİĞİ ( Seri No: 160 ) ile aynı olduğu görülecektir. Yani 2014 yılındaki bakanlar kurlu eklenerek gönderilmiştir.
            
Halen pratikte uygulamalar ilgili kanun ve 2006 yılındaki bakanlar kurulu kararı ile yapılmaktadır. Örneğin Sağlık Meslek Lisesi Mezunu bir Sağlık Personeli Sağlıkta Üst Öğrenim olan meslekleri üst öğrenim olması nedeni ile eğitim bittikten sonra bakanlığa gönderilmekte ve diploma tarihinden itibaren tüm özlük hakları düzenlemektedir.
           
Sağlıkta Üst Öğrenim olmayan okullarında Kadro derece intibakları yapılarak sağlık çalışanları sabit ödeme dediğimiz 375 sayılı KHK belirtilen oranlarda sabit ödemler almaktadır.
 
Yazıyı dikkatle incelersek 657 DMK nın 152 maddesi ile  bakanlar kurulu kararları gereği Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir  ödeneceği hüküm altındadır.
 
Bazı özel durumlara ilişkin esaslar
 
MADDE 4 - (1) Bu Karara ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan zam ve tazminatların ödenmesinde aşağıdaki esaslara uyulur:
 e) Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir. Kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarından bir kadroya atanılamayacak herhangi bir üst öğrenimi bitirenlere ise bitirdikleri üst öğrenimden dolayı zam ve tazminat ödenmez.
 
İlgi yazıda bahsedilen can alıcı nokta şurasıdır. Sağlık Hizmetleri ve yardımcı Sağlık Hizmetlerinde Dahil  kadroda görev yapan personellerin bitirmiş oldukları üst öğrenimlerin farklı  bir programda  olmakla birlikte  anılan sınıfa dahil kadrolara atana bilecek MESLEKİ SAĞLIĞA İLİŞKİN HER HANGİ BİR ÜST ÖĞRENİM  OLMASI HALİNDE  2006/10344 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI İLE YÜRÜRLÜĞE KONULAN  DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK  ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARARIN 4. MADDESİNİN BİRİNCİ(1) FIRKASININ  ( E ) BENDİ HÜKMÜNE İSTİNADEN BELİRTİLEN ÜST ÖĞRENİM İÇİN ÖNGÖRÜLEN ZAM VE TAZMİNATIN ÖDENMESİ MÜTALA EDİLDİĞİNDEN bahsedilmektedir.
Biz bu konuda kurulduğumuzda yayınladığımız broşürde bu konu ile çalıştığımızı ifade etmiştik 
 
Biz hayalcilik yapmıyoruz, adam kayırmacılığı ve birilerine makma sunmak için çalışmıyoruz, Biz var olan   sağlık ve sosyal hizmetleri sınıfı çalışanlarının Özlük Hakları ile uğraşıyoruz
 
Değerli sağlık çalışanları lütfen daha kendi onurunuzla oynanmasına müsaade etmeyiniz. Biz şunu diyoruz. At binenin Kılıç Kuşananındır. Eğer bir işi bilmiyorsanız bir bilene danışın mutlak görüş alacağınız kişiler vardır. Sayım günlerinde üyelerini hatırlayan baskı ve tehditlerle üye yapanların sonu geliyor. Zalimin zulmü ömrü kadardır. Zulüm sonsuz olsaydı Firavun Yaşıyor olurdu.
 
Saygılarımla
Hüseyin AYHAN
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.