Birevim sisteminde en çok merak edilenler ve cevapları

Birevim sisteminde en çok merak edilenler ve cevapları

Birevim sisteminde en çok merak edilenler ve cevapları

Faizsiz ev almak her gayrimenkul alıcısı için büyük önem taşımaktadır. Böylece herhangi bir fark ödenmeden gayrimenkul sahibi olunmaktadır. Birevim sistemi de bu prosedür üzerine inşa edilmiştir. Bununla birlikte bu çalışma ekseni üzerinde Serbest Planlı Yöntem, Sıra Tespitli Yöntem ve Konut Değer Endeksli Yöntem ile faizsiz ödeme yapısı diğer sistemlerinden daha avantajlıdır.

Birevim sistemini kısaca özetlemek gerekirse, herhangi fark ödenmeden faizsiz gayrimenkul alımı demek mümkündür. Bununla birlikte Birevim sistemine yönelik bazı sorular gündeme gelebilmektedir. Merak edilen soruların yanıtlarını şöyle özetlemek mümkündür. Birevim’e kimler başvurabilir? Gelir düzeyi gözetilmeden ödeme imkânı oluşturabilen herkes Birevim sistemine dahil olabilir. Birevim taksitli ödemesinde orijinallik nelerdir? Öncelikle diğer sistemlerdeki gibi kira yardımı maliyeti yoktur, daha ucuz maliyet vardır, kendine özgün sistem sayesinde taksit sayısı erken biter, ev sırası gelince bekletilmez, 120 ayı aşan taksitlendirme vardır. Ayrıca ev dışında arsa ya da işyeri de alınabilir.Sonradan fazla bir ödeme çıkar mı? Hayır, çıkmaz, ancak evi Konut Değer Endeksli Yöntemle aldıysanız, TCMB’nin aylık konut fiyat endeksindeki değişkenlikten etkilenebilirsiniz. Fakat bu değişkenlikler dahi evin değerini ileride yükseltecek avantaja dönüşecektir. Tabi en önemli bariz fark Birevime yapacağınız ödemedir. Bu da gayrimenkul değeri üzerinden %3.5-%9.9 aralığında değişebilen ‘çalışma bedeli’ olup her müşteri ödemekle yükümlüdür. Bu değerler Serbest Planlı Yöntem için geçerlidir.

 Müşteri Konut Değer Endeksli Yöntemi tercih edilmişse bedeller %4.9-%9.9 arasındadır. Evi müşteri mi seçiyor? Evet. Peşinat verilecek mi? Hayır, fakat vermek isteyenler için peşinat ödeme planları oluşturulmuştur. Azami taksit sayısı nedir? 160 ay. Ayrıca müşteri taksitleri sabit ya da değişken seçebilir. Ödeme güçlüğünde ne olur? Alıcılar Taksit Atlatma yöntemini seçer. Sonra da kalınan yerden devam ederler. Tahsilat nasıldır? Tamamen banka üzerinden olup elden tahsilat söz konusu değildir. Ev alma hakkı devredilebilir mi? Evet.

Müşteri sonradan vazgeçebilir mi? Evet. Ödenen taksitler verilir, fakat çalışma bedeli ödenmez. Kefil istenecek mi? Bunu müşteriyi değerlendiren Birevim komisyonu belirleyecektir. Kiraya verilebilir mi? Evet, borç bitene kadar bir başkası kiralayabilir. Gerekli belgeler ne zaman verilir? Teslim tarihinde satılamaz hususunun eklendiği bir vekâletname, varsa kefil beyannamesi ve kimlik bilgileri. Yurt dışında ev alınabilir mi? Hayır. Sadece Türkiye ve KKTC’de ev satın alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 13:13YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması