Bir 'hoh'la Sağlığınızı Test Edin!...

Bir 'hoh'la sağlığınızı test edin!

Bir 'hoh'la Sağlığınızı Test Edin!...
12 Ekim 2012 Cuma 12:33

Nefesin içerdiği binlerce kimyasal bileşim, sağlık konusunda ipuçları veriyor


Bilim insanlarının, sağlık sorunlarını nefesten teşhis etmek için geliştirdikleri “spektrometre” adlı cihaz, deneme aşamasında olsa da güvenilir sonuçlar veriyor.
“Herkesin parmak izi olduğu gibi kendine has bir nefes imzası vardır” söyleminden yola çıkan bilim adamları, sağlık sorunlarını nefesten teşhis etmeyi yaygın olarak kullanmak için çabalıyor. Çağın tıp teknolojisi kullanılarak geliştirilmeye çalışılan bu yöntem Hipokrat’ın MÖ 400’lerde kaleme aldığı, nefes kokusu ve hastalıklar üzerine yazdığı tezden beri biliniyor. 

Yüzyıllardır böbrek ve karaciğer hastalıkları olanların belirli bir ağız kokusu olduğunu bilen, bazı başka hastalıkları da bu yolla anlayan bilim adamları günümüzde astım, verem, diyabet gibi çok sayıda hastalığı, hastanın nefesindeki kimyasalları inceleyerek teşhis ediyor. 

İsrail ve ABD’nin Colorado Eyaleti’nde denenen testle nodüllerin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu, hastanın hangi tip akciğer kanserine yakalandığı bile saptanabiliyor. “Spektrometre” adlı cihazlarla yapılan testlerin tercih edilme nedeni kan testinden daha kolay uygulanıyor, daha çabuk sonuç veriyor ve daha ucuz olmaları. 

ABD’deki Cleveland Kliniği Lerner Araştırma Enstitüsü’nün başındaki Raed A. Dweik’e göre her ne kadar çoğu deneme aşamasında olsa ve yaygın kullanımı için daha geniş kapsamlı deneyler yapılması gerekse de güvenilir sonuçlar veriyor. Spektrometrelerin polislerin sürücülerin tükettiği alkol seviyesini belirlemek için kullandıkları testler kadar hassas olduğunu vurgulayan Dweik, “Bir cihaza ‘Hoh’ diyorsunuz ve size hastalıklarınızı söylüyor, bu müthiş bir şey” diyor. 

ELEKTRONİK BURUN GELECEKTE EVLERDE 
Dweik ve birçok meslektaşı, spektro metreyle yapılan testler belirli bir süre yaygın olarak kullanılsa bile geleceğin “elektronik burun” olarak nitelendirilen cihazlarda olduğuna inanıyor. Daha küçük olan cihazların hastanın evde, başucuna konulabileceği, teşhisi çok daha kolay ve çabuk hale getireceği düşünülüyor.

NEFESTEN TEŞHİS
Nefesin içerdiği binlerce kimyasal bileşim, sağlık konusunda ipuçları veriyor.

ASTIM
Hava yolları iltihaplandığında nitrik oksit seviyesi yükseliyor.

MİDE ÜLSERLERİ
"Helikobakter pilori" adlı bakteri belirli bir kimyasalla karıştığında nefeste bir karbon izotop salgılanmasına neden oluyor.

AKCİĞER KANSERİ
Tümörler onlarca organik bileşim oluşturuyor.

DİYABET
Nefesteki aseton seviyesinin artması ketosize işaret ediyor, bu da kandaki glikoz seviyesinin yeterli olmadığı anlamına geliyor.

BÖBREK HASTALIĞI
Elektrik burun testi böbrekle ilgili sorunlara işaret eden amonyak benzeri kokuları algılıyor. 

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU
Nefesteki hidrojen seviyesinin yükselmesi ince bağırsaktaki bakterilerin sayısında artış olduğunu gösteriyor.

VÜCUDUN NAKLEDİLEN KALBİ REDDETMESİ
Kalbin reddedilmesi oksidatif strese neden oluyor, bu da nefeste alkan ve metilalkan oluşturuyor. 

HABERTÜRK
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.