Bir Hemşirenin Mektubu

Mesleğinde 20 yılını tamamlamış. Ama yaş dolayısıyla emekli olamayan, eleman yetersizliği nedeniyle 25 yataklı bir klinikte nöbet tutmak zorunda olan bir hemşire olarak sesimizin duyulmasını istiyorum.

Bir Hemşirenin Mektubu
21 Mayıs 2015 Perşembe 00:03

 Bu mesleğe Sağlık Meslek Lisesini bitirdikten sonra 18 yaşında kazai rüşt kararı alarak başladım. Herşey o kadar güzeldi ki. İlk olarak insan sevgisini aşılamışlardı bize. Baktığımız hastalara empati ile yaklaşmamızen büyük ögretiydi bize. Öyle de baktık hala da bakmaya devam ediyoruz. Ama bize hiç sempati ile yaklaşılmıyor. Bir ögretmenin haftalık çalışma saati 25 saat ile sınırlıyken bizim çalışma saatimiz 45 saat ve üzeri. Ve bizler geçe nöbetli çalışıyoruz. Nöbetli çalıştıgımız içinde bir insan için en yıpratıcı olan gece nöbeti tutuyoruz. uyku düzeni bozuk bir şekilde  yıpranma payı olmadan emekli olduğunda en az maaşı alan bir meslek gurubuyuz biz. Hastanelerin Üniversitelerle Afilasyon protokolunun imzalanması ile birlikte  zaten sahada var olan hemşire sıkıntısıyla birlikte olmayan asistanların, olmayan intörnlerin iş ve işlemleride bizden beklenir oldu.Emeklilik hayali kurarken kendi üzerimize vazife olmayan iş ve işlemleri yapmak için mobinge maruz kalır olduk.
663 Sayılı KHK Kamu Hastane Birlikleri kuruldu. Yine tam bir çıkmaza girdik. Sağlık Sektörünü bilmeyen,  hangi  tıbbi sarf malzemenin daha gerekli oldugunu bilmeyen Mali Hizmetler müdürlerine malzemenin gereklilğini anlatmaya çalışır olduk.Genel Sekreterliklere uzman atamaları için ikinci defa sözleşme imzalanıyor dendi. Her türlü yeterliliğimiz tutugu halde Kurum hemşire, ebe ve attlerin uzman olmasını istemiyor dendi. Biz sağlık personeli bu kurumun yapı taşlarından birimiyiz yoksa her açıga tampon edilen ama hak vermeye, ünvan vermeye gelince yok sayılan bir gurup muyuz.Tüm insanların evlerine gittiklerinde aileleriyle sıcak yataklarına uyuduğu  saatlerde bir bardak çay içmeye fırsat bulamayan sağlık çalışanları olarak
yıpranma payımızı istiyoruz.
Özlük Haklarımızda iyileştirme istiyoruz.
20 Yılını dolduran sağlık çalışanlarının nöbetten çıkarılmasını istiyoruz.
Gece mesaisinin gündüz mesaisinden farklı hesaplanmasını istiyoruz.
Bizler uzman v.b alanlarda görev almak istiyoruz.
Asistanların, intörnlerin işlerini değil kendi işlerimizi yapmak istiyoruz.
                                                                                             Personel Sağlık Net Editörü
                                                                                                 Sevde Nisa Beyaz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.