Bir Hemşirenin İsyan Mektubu

Ben bu mesleğe 1990 yılında başladım.

Bir Hemşirenin İsyan Mektubu
24 Ocak 2015 Cumartesi 20:53

  Meslekte 24. yılımı çalışıyorum. Gün geçtikçe şartlarımızın iyileşegini düşünürken her gün daha kötüye gidiyoruz. Hemem hemen vardiyalı çalışan tüm meslek guruplarına yıpranma payı verilmişken bizim yıpranma payımız hala konuşulmakta ortada tam anlamıyla bir netlik bulunmamaktadır.

Meslekte  20 yılımızı geçmişken hala nöbet tutmak zorundayız.  Özelliklede afiliye hastane olarak üniversitelerle birleşmelerin olmasının ardından asistanlarda olmayınca iş yükümüz artmış, asistanların yapacağı işlerde üzerimize kalmış bulunmaktadır. Bir çok hekim arkadaş hala order yazmamakta, sözel order ı kurallarına göre vermemkte ve tedaviyi yaparken risk altında bulunmaktayız.

Sağlık sektöründe Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun kurulmasıyla birlikte bir çok yeni ünvanlar oluşturulmuş ve bu ünvanlara güvenlik görevlisi, memur, fırıncı atanmışken tüm genel sekreterler ağız birliği yapmışcasına  müdür, müdür yardımcısı, uzmanlık kadrolarına hatta genel sekreterlikte geçiçi görevle çalışmak için bile hemşire alamayacaklarını beyan etmektedirler. Bu olay sahada var olan hemşire sıkıntısı ile kesinlikle açıklanamaz. Bu ülkede hemşire sıkıntısından daha fazla hekim sıkıntısı olmasına rağmen en son atamalarla İdari Hizmetler Başkanları bile hekim olarak atanmıştır.

Sağlık Bakanlıgında satın alma memuru, muhasebe, gelir gider tahakkuk elemanı açıgı hemşire açıgından daha fazla olmasına rağmen( bu bölümlerde hizmet alım personelleri çalıştırılmakta) bu elemanlar genel sekreterliklere çekilmekte.  Satın alma uzmanı yapılan uzmanlar sağlık sektöründe hiç bir cihazı bilmemekte ve teknik şartnameleri bize hazırlatmakta yine her işi biz yaparken onlar 5/6 milyar maaş alıp bu sektöre yıllardır emek veren bizlere amirlik yapmaktadırlar. Biz hemşireler olarak artık 2. sınıf vatandaş olmak istemiyoruz. Bizde idari  ve Mali İşler Müdürlüğü, Sağlık Otelciliği Müdürlüğü, İdari Hizmetler Başkanlığı,Mali Hizmetler Başkanlığı ve uzmanlık yapabiliriz. Ama torpilini bulan, eşi doktor olan hemşire  arkadaşlar sağlık müdürlüğünde, Gnel sekreterliklerde, halk sağlığı müdürlüklerinde çalışabilmektedirler. Neden bakanlığımız hala buralara geçişlerde en azından yıl kriteri koymuyor. Yoksa buda mı hemşire sıkıntısından yada torpil sıkıntısından. sağlık Sektörünün en büyük bölümünü biz oluşturuyoruz. Bizi kaybeden kaybeder..............
                                                                                       
 Sevde Nisa Beyaz
                                                                                     Personel Sağlık Net Yazarı
                                                                                   sevdanisa.beyaz@outlook.comYorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.