''bir Doktor Dayak Yiyorsa Mutlaka Bir Sebebi Vardır!..''

Bu yazıyı kamu düzeni, asayiş ve hasta mahremiyeti olmayan bir ortamda sağlık hizmeti vermek zorunda bırakılan genç idealist hekimler olarak yazıyoruz.

''bir Doktor Dayak Yiyorsa Mutlaka Bir Sebebi Vardır!..''
02 Eylül 2014 Salı 12:30


İstanbul'un göbeğinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde bugüne kadar sayısız kere hakarete ve şiddete maruz kaldık. Bugün yaşanan Acilin eli sopalı hasta yakınları tarafından basılması , sağlık memuru ve hekim arkadaşlarımızın darp edilmesi ve acil servisin bir saat boyunca adeta işgal edilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Daha önce yaşanan bizim için sıradan(!) bir olayda ucu künt makasla bir hekim arkadaşımızın kalbinin üzerine aldığı darbe yetmiyormuş gibi arbede sırasında yaralanan hasta yakınının şikayetiyle Hastane Yöneticisi tarafından soruşturma ile mobbinge uğramamız adeta bizleri şoke etmiştir.

Yasal anlamda güvenliğimizin sağlanmasından birinci derece sorumlu olan Hastane Yöneticisi güvenlik, asayiş ve kamu düzeninin sağlanması ile ilgili taleplerimize verdiği yanıtlar kulaklarımızla duymasak hiçbir hekim arkadaşımızın inanamayacağı cinsten. Evet darp edilen arkadaşımıza atfen ;

" bir doktor dayak yiyorsa muhakkak bir sebebi vardır" cümlesi bizleri adeta bir kez daha yıkmıştır kolumuzu kanadımızı kırmıştır.

Edebi yönden son derece kendini yetiştirmiş Hastane Yöneticimiz ve aynı zamanda Prof. Dr. olan bir hekim büyüğümüz bizlere nasihatinde ;
" sizlerin anasına küfredebilirler hatta darp edebilirler, tasvip etmiyoruz ama olabilir siz karşılık veremezsiniz " diyecek kadar onurumuzu ve şerefimizi ayaklar altına almıştır.

Bizler çalışırken gelen her hastanın kendi annemiz,babamız ve kardeşimiz olduğunu düşünerek bu ilke üzerine bir sağlık hizmeti sunmaya çalışsak da bugüne kadar sövüldük, dövüldük arkamızı döndük bize şiddet uygulayanları tedavi ettik ve karşılığında da Hastane Yöneticisi tarafından taltif edilmeyi beklerken soruşturmalar açılarak, döner sermaye gelirlerimiz kesilerek, tehdit edilmek suretiyle baskı gördük.

Ne zaman ; tehdit ve baskı altında çalışıyoruz , tehdit ve baskı altında tetkik istemek zorunda kalıyoruz rapor yazmak zorunda kalıyoruz, güvenliğimiz yok ,acil serviste kamu düzeni yok, insani koşullarda çalışmak istiyoruz dediysek karşılığında mobbingten başka birşey elde edemedik.

Günlük yaklaşık 2 bin hastanın girdiği yakınlarıyla birlikte 10 bin kişinin girip çıktığı koridorlarında insanların bıçaklandığı, kapısı olmayan muayene odalarında insan onuruna ters şekilde sağlık hizmeti verilmeye çalışılan, hergün sağlık çalışanlarının şiddet gördüğü ,tehdit edildiği bir yerde Hastane Yöneticisi tedbir almak yerine kendi hekim arkadaşlarına baskı uygulamaktan başka bir icraat üretememiştir maalesef.

Bizler hekimlik mesleğine ve insan onuruna yakışır şartlar altında çalışmak ve eğitim almak istiyoruz. Aramızda her görüşten arkadaşlarımız mevcut olmakla birlikte hiçbir siyasi mücadelenin aracı olmak istemiyoruz. Bugünden itibaren bu onur ve istikbal mücadelesini başlatıyoruz Acil Servis'teki mevcut şartlar düzeltilene kadar bu mücadeleye devam edilecek.

Mücadelemizin baskı ve tehdit altında çalışmak zorundu bırakılan bütün hekim arkadaşlarımız tarafından başlatılacak büyük yürüyüşte bir adım olmasını ve aldığımız kararın hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Eğer çıktığımız bu yolda yanacaksak biz birlikte yanmaya kararlıyız, bundan sonra utanacak bizler değiliz varsın geride kalanlar utansın.

BAĞCILAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESI
ACİL TIP ASİSTANLARI
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.