Bıçak Parasının Önü Yeniden Açıldı

Danıştay 5. Daire, ‘Tam Gün Kanunu’nda ‘Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına’ ilişkin bölümü iptal etti.

Bıçak Parasının Önü Yeniden Açıldı
14 Kasım 2015 Cumartesi 19:34

SAĞLIK Bakanlığı’nın, hastanın önündeki özel muayene ve bıçak parasını ortadan kaldırmak için çıkardığı ‘Tam Gün Yasası’ Danıştay’a takıldı. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Tam Gün Yasası’ ile ilgili işleminin ‘Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına’ ilişkin bölümünü iptal eden Danıştay 5. Dairesi, ‘Kamuda görevli hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına’ ilişkin bölümünün iptal istemini ise reddetti. Doktorların, sadece hastanede hastasına vakit ayırmasını öngören düzenleme, iki kez yargı müdahalesi ardından doktorlar özel muayene açmaya devam edecek. Bu kararla    ‘önce muayenehaneme gel sonra ameliyat ol’ sıkıntısının devam etmesinden endişe ediliyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorların yüzde 96’sı muayenehanesini kapatıp hastanelere dönmüş iken oranın eskiye dönmesinden korkuluyor.
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı, Danıştay’a başvurarak, kamuda çalışan tüm doktorların muayenehane açmaları ve özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına ilişkin işlemin iptalini istemişti. Danıştay Nöbetçi 5. Dairesi, işlemin yürütmesini durdurmuştu. Sağlık Bakanlığı ise karara itiraz ederek, kaldırılmasını istemişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazını kabul etmiş ve üniversite öğretim üyeleri dışında kamuda çalışan tüm doktorların muayenehane açamayacakları ve özel sağlık kuruluşlarında çalışamayacaklarına ilişkin işlemi, hukuka uygun bulmuştu.
Yasa arap saçına döndü
Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci,  karmaşanın ortadan kaldırılması için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kahveci “Danıştay, hangi gerekçeye dayanarak buna karar verdi bilmiyorum. Kanun arap saçına döndü. Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir hukuki düzenlemeye ihtiyaç var” dedi. STAR ANKARA
Akdağ: İtiraz edeceğiz
SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Danıştay 5. Dairesi’nin kamuda çalışan hekimlerin muayenehane açmasını engelleyen düzenlemenin iptaline yönelik kararına itiraz edeceklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Danıştay 5. aire’nin kararına göre,  kararın muayenehane işletilebileceğine ilişkin kısmına karşı, Bakanlıkça Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na temyiz başvurusu yapılacağını belirtildi
star
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.