Ben İsterim Ki Hekime 20 Bin Lira Vereyim...

Ben isterim ki hekime 20 bin lira vereyim

Ben İsterim Ki Hekime 20 Bin Lira Vereyim...
10 Ocak 2013 Perşembe 08:39

Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar'ın, Komisyon üyesi milletvekillerinin ortak imzasıyla sağlık çalışanlarına yönelik cezaların artırılması için teklif vereceklerini söylemesi üzerine Akdağ, ''Bunu şiddetle destekliyorum'' karşılığını verdi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Sağlıkta Dönüşüm Sistemi'nde performans sisteminin sağlık çalışanları arasındaki rekabeti anlamsız şekilde arttırdığını, ekip çalışmasını ortadan kaldırdığını savunarak, ''Sevgi en iyi ilaçtır diyorsunuz ama hekimin ailesine sevgi gösterecek zamanı ve takati kalmadı. Şiddeti önlemek istiyorsak, sistemi masaya yatıracağız. Başbakan ve sizin söylemleriniz de şiddeti artırıyor. Hekim sayısını ikiye katlasanız da sorunu çözemezsiniz'' dedi.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nin (SABİM) de şiddet unsuru haline geldiğini ileri süren Atıcı, sistemin ıslaha muhtaç olduğunu, hekimler için tehdit unsuru olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bakan Akdağ, Atıcı ve diğer muhalefet milletvekillerinin SABİM ve performans sistemine yönelik eleştirilerine karşılık, ''SABİM bizim muhalefetimizin kortizonu haline geldi. Her derde deva... Bir insanın şikayet hakkını kullanabilmesi, nasıl şiddet olabilir. Bu olsa olsa şiddeti önler. SABİM'e başvuranların içinde çok sayıda doktor da var'' diye konuştu.

Atıcı'nın ''SABİM'e gelen şikayete karşılık hekimin savunması alınmazsa çıkar intihar eder. Sizin dünya görüşünüz yüzünden hekimlerin ruhu değişti. Biz eskiden çılgınlar gibi çalışır mutlu olurduk ama şimdi hekimler mutlu değiller'' şeklindeki sözlerine Akdağ, ''İntiharı da buna mı bağlıyorsunuz- Bir hekimin böyle konuşması bizi üzüyor'' diye karşılık verdi.

Atıcı'nın ''SABİM mobing yaratıyor, bunun içinde yönetici şiddeti var'' demesi üzerine Akdağ, SABİM'e bir yılda 1 milyon 200 bin şikayet geldiğini, bunlara 4 uyarı cezası, 20 sözlü uyarı verildiğini bildirdi. Akdağ, ''Muhalefet, günde 6 bin çağrı alan, 365 gün 24 saat hizmet veren SABİM'i kapatmak mı istiyor?'' diye sordu.

Atıcı, Akdağ'a, ''Sayın Bakan ne yaparsanız yapın kışkırmayacağız. SABİM'i ıslah edeceksiniz. Hekim için tehlike olmaktan çıkacak. Niye lafı tersten anlıyorsunuz?'' karşılığını verdi.

Performans sistemine yönelik eleştirilere karşılık Akdağ, ''Sağlık çalışanı gücünün üstünde çalıştırılmamalı. 20 hastaya kadar baksın diyebiliriz ama gerisi sokakta bekler. Sağlık ocaklarında 69 bin hasta bakılırken şimdi 240 milyona ulaştı. Performans sistemiyle kötü bir şey yapılmamış. Daha hakkaniyetli olması için çalışıyoruz. Kamunun da bir ödeme gücü var. Ben isterim ki hekime 20 bin lira vereyim. Ama biz alınan ücreti iki-üç katına çıkardık. Herkese eşit para verilsin denirse, buna karşı çıkarım'' dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.