Bdp Genel Başkanı Demirtaş: Kürtler Dağın Yolunu Biliyor

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı gündemi saptırmakla suçladı. Kürtlerin dağın yolunu bildiğini belirten Demirtaş, "Başbakan bize dağın yolunu göstermek yerine asıl görevi dağdan inişi nasıl...

Bdp Genel Başkanı Demirtaş: Kürtler Dağın Yolunu Biliyor
11 Ocak 2012 Çarşamba 18:19

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı gündemi saptırmakla suçladı. Kürtlerin dağın yolunu bildiğini belirten Demirtaş, "Başbakan bize dağın yolunu göstermek yerine asıl görevi dağdan inişi nasıl gerçekleşecek. Asıl görevi budur.” dedi.
    BDP Tunceli İl Örgütü ile toplantı yapmak üzere Tunceli’ye gelen BDP Genel Başkanı Demirtaş, partisinin nin yerel yönetimlerdeki eksikliklerinden ötürü de Dersim halkından özür dilediğini söyledi. Uludere’de 35 vatandaşın hayatını kaybetmesinde sorumluların Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nda olduğunu savunan Demirtaş, “AKP Genel Başkanı şunu yapmaya çalışıyor: Ortada ciddi bir gündem var. Uludere katliamı gibi ciddi bir gündem var. Kendisi buna cevap vermek yerine ve buradaki sorumluluğunu yerine getirmek yerine gündemi değiştirmeye çalışıyor. Bize hakaret ederek, tehdit ederek, şantaj yaparak hedef göstererek gündemi saptırmaya çalışıyor. Biz başbakana bunu soruyoruz? Sen bırak bizi, 10 koyun güder miyiz, gütmez miyiz? Bu senin işin değil. Sen 35 genç çocuğun katledilmesinin hesabını ver. Siyasi sorumlusu sensin. Askeri sorumlusu da senin atadığın Genelkurmay başkanıdır. İkiniz de bu konuda birinci derecede sorumlusunuz. İkiniz de bunun hesabını vermelisiniz.” diye konuştu.
    Konuşmasında Genelkurmay Başkanı'nın siyasete yön verdiğini iddia eden Demirtaş şunları söyledi: “Bugün tutuklanan paşalar, genelkurmay başkanları neden tutuklanıyor? Siyasete yöne vermekle suçlanıyorlar. Kendi atadığı genelkurmay başkanı ne yapıyor? Siyasete yön vermeye çalışıyor. Siyaseti yönlendirmeye çalıyor. Kürt halkı kendi anadilinde eğitim yapamazmış, buna karşıymış. Bu senin işin mi? Niye başbakan çıkıp 'bu senin işin, görevin değildir' deyip onu azarlamak yerine, Kürt halkının temsilcilerini azarlamaya çalışıyor.”
    Başbakan'ın, Leyla Zana’nın konuşmasına ilişkin verdiği cevaba da tepki gösteren Demirtaş, Zana'nın açıklamalarını şu sözlerle savundu: “Arap'ın ordusu olacak, Türklerin ordusu olacak, İsraillilerin, Şiilerin ordusu olacak. Ama Ortadoğu’daki Kürtlerin silahı olmayacak. Onlar silahı bırakacaklar. Bizde militarizme karşıyız. Herkes silahlarını bıraksın bu iyi niyetli bir yaklaşımdır. Ama bütün dünyanın en büyük ordularını kurmak için Arabından, Farsından Şiisinden, İsraillisinden herkes silahlanırken Kürt halkına karşı ise boynunuzu bükün oturun demek de aymazlıktır. Biz her şey silahla çözülsün demiyoruz. Leyla hanım da bunu ifade ediyor. 'Silahlar sussun siyaset konuşsun' elbet bu önemlidir. Başbakan bize dağın yolunu göstermek yerine asıl görevi dağdan inişi nasıl gerçekleşecek. Asıl görevi budur. Yoksa Kürtler dağın yolunu biliyor. Dağdan inişi nasıl yapacak. Dağın çıkışını bilen biliyor.”

    "TERÖRİST BAŞI DEYİNCE ZORUNUZA GİTMİYOR, ONBAŞI DENİNCE Mİ GİDİYOR?"
    Genelkurmay Başkanı'nın kendisine açtığı davaya ilişkin de açıklamalarda bulunan Selahattin Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Hakkımızda bugüne kadar kaç fezleke hazırlandı bilmiyoruz. BDP grubu milletvekilleri hakkında kaç bin yıl ceza isteniyor bunu da bilmiyoruz. Hesaplayamıyoruz, hesaplama gereği de duymuyoruz. Zannediyorum benimle ilgili en son istenen hapis cezalarının toplamı 300 küsür yıldır. Şimdi Genelkurmay başkanı da suç duyurusunda bulunmuş, canı sağ olsun. Kaç yıl ceza verirler cezalandırmak mı istiyorlar kendilerinin bileceği iştir. Ama binlerce fezlekenin içersine Genelkurmay başkanının suç duyurusunu da sokmak istiyorlarsa biz bunun için boyun eğecek değiliz, kimseden çekinecek de değiliz. Ama şunu da belirtiyorum, kimseye hakaret etmedim etmem de. Böyle bir kastım da yoktu. Bir genelkurmay başkanının Kürtlerin ana dilde eğitimi ile ilgili yaptığı bir açıklamanın bizim nazarımızda bir onbaşının yaptığı açıklama ile eşdeğer olduğunu belirtiyor, bunu da tekrarlıyorum arkasında da duruyorum. Ben başbakanın bütün yakıştırmalarına cevap vermek zorunda değilim ama Diyarbakır’da da söyledim burada da tekrarlayayım. Neredeyse ordunun üst kademesinin yarısından fazlası terörist başı olmakla suçlanmış içeri konmuş, şimdi onlara terörist başı deyince zorunuza gitmiyor da ben onbaşı deyince mi zorunuza gidiyor.” diye konuştu.
    Demirtaş konuşmasının ardından BDP Tunceli İl Yönetecileri ile toplantı gerçekleştirdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.