Bazı Personele Sağlık İzni Ve Çalışma Sürelerinin Kısaltılması Mecliste

Bazı Personele Sağlık İzni ve Çalışma Sürelerinin Kısaltılması Mecliste

Bazı Personele Sağlık İzni Ve Çalışma Sürelerinin Kısaltılması Mecliste
04 Kasım 2014 Salı 20:46

 Düşük dozlarda uzun süreli radyasyona maruz kalınan ameliyathaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personele her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir ay sağlık izni verilmesi ve bu personelin haftalık çalışma süresinin 35 saat olarak belirlenmesi için Kanun Teklifi verildi.

Milletvekili Ruhsar DEMİREL tarafından hazırlanan Kamun Teklifi; “Radyoloji, Radiyom Ve Elektrikle Tedavi Ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanun” ve “Devlet Memurları Kanunu”nda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Kanun Teklifinin Mecliste kabul edilerek yasalaşması halinde;

**Düşük dozlarda uzun süreli radyasyona maruz kalınan ameliyathaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personel, her yıl yıllık izinlerine ilave olarak bir ay sağlık izni kullanabilecek. Uygulamada bu izin hakkından  hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personel yararlanabiliyor.

**Düşük dozlarda uzun süreli radyasyona maruz kalınan ameliyathaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personel haftada 35 saat çalışacak. Uygulamada, iyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personel için haftalık çalışma süresi 35 saat olarak uygulanırken, diğer personel ise haftada 40 saat çalışıyor.

Söz konusu Kanun Teklifi

RADYOLOJİ, RADİYOM VE ELEKTRİKLE TEDAVİ VE DİĞER FİZYOTERAPİ MÜESSESELERİ HAKKINDA KANUN İLE DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 19/4/1937 tarihli ve 3153 sayılı Radyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanunun Ek 1 inci Maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler, düşük dozlarda uzun süreli radyasyona maruz kalınan ameliyathaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir.”

MADDE 2- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 103 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, düşük dozlarda uzun süreli radyasyona maruz kalınan ameliyathanelerde çalışan personel ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personele her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.