Başkentte Aile Hekimliğinin Birinci Yılı

Ankara Tabip Odası Pratisyen Hekim Komisyonu Başkanı Mehmet Çakmak, "Pratisyen hekim ve aile uzmanı hekim arasında ilaç kullanım raporu düzenleme yetkisinin bir kesime tanınıp diğer kesimden esirgenmesi eşitsizlik yaratan bir durumdur" dedi.

Başkentte Aile Hekimliğinin Birinci Yılı
23 Nisan 2016 Cumartesi 20:24

 Ankara Tabip Odası Pratisyen Hekim Komisyonu Başkanı Mehmet Çakmak, "Pratisyen hekim ve aile uzmanı hekim arasında ilaç kullanım raporu düzenleme yetkisinin bir kesime tanınıp diğer kesimden esirgenmesi eşitsizlik yaratan bir durumdur" dedi. 
Çakmak, Ankara'da aile hekimliği uygulamasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. 
Aile hekimlerinin uyum eğitiminin "tamamen göstermelik" olduğunu öne süren Çakmak, aile sağlığı elemanlarının ise yeterli niteliklere sahip olmadıklarını savundu. 
Sistemde sorunlar yaşandığını ve buralarda görevli hekimlerin iş yükünün ağır olduğunu iddia eden Çakmak, "Konumu, geleceği, iş güvencesi belirsiz hale getirilmiş ve iş yükünün altından kalkmaya çalışan, çok büyük çoğunluğu pratisyen hekim olan arkadaşlarımızın başka sorunları da var" dedi. 
Çakmak, aile hekimlerinin "tam bir işletmeci olmalarının" beklendiğini ileri sürdü. 
Son bir yılda net gelirlerinde en az bin TL'lik kayıp yaşandığını ifade eden Çakmak, performans uygulamasını da eleştirdi. 
Çakmak, şu görüşleri dile getirdi: "Aynı kuruluşlar içinde, aynı yasaya tabi olarak çalışan, aynı işi, aynı kurallara bağlı olarak yapan ve işin doğası gereği rekabet içinde olması beklenen pratisyen hekim ve aile uzmanı hekimler arasında ilaç kullanım raporu düzenleme yetkisinin bir kesime tanınıp diğer kesimden esirgenmesi olası rekabet için baştan eşitsizlik yaratan bir durumdur. Öte yandan, halkın eşit hizmet alma hakkında da bir engel olarak sürmektedir. " 
Aile hekimlerinin 7 gün 24 saat sağlık hizmeti sunacağı beklentisinin karşılanamadığını, bunun da hekimlerin şikayet edilmesi sonucunu doğurduğunu ifade eden Çakmak, evde sağlık bakımı hizmetleri içinde gerekli organizasyon ve ekiplerin kurulamadığını savundu. 
Çakmak, aile hekiminin birinci basamak sağlık ekibinin başı ve asli elemanı olması gereken konumundan popülist uygulamalar ve seçim propagandaları için bir unsur haline getirilmeye çalışıldığını öne sürerek, "Hemen tüm ülkede olduğu gibi Ankara'da da en büyük toplum memnuniyeti olarak aynı hekimle karşılaşma, ilaçların kolay yazılması ve güler yüz gibi başlıklar belirtilmektedir" diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.