Başka Hangi Kurum Çalışanını İzne Ayrıldı Diye Cezalandırır….

Gelişmiş bir çok ülkede ve hatta ülkemizde bir çok özel sektör çalışanı izne ayrılınca tatil parası verirken , sağlık personeli izin hakkını kullanırken ek ödemesinin kesilmesi haksızlık değil mi?

Başka Hangi Kurum Çalışanını İzne Ayrıldı Diye Cezalandırır….
17 Ocak 2014 Cuma 23:25

Sağlık Bakanlığına ait kuruluşlarda çalışan personele ödenecek döner sermaye 209 Sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında kanun ve Ek Ödeme Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. İlgili yönetmelikte döner sermaye ödemelerinin hesaplanmasında kullanılan aktif çalışılan gün katsayısı (çalışılan gün-çalışılmayan gün /takvim günü) açıkça tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte çalışılan günler fiili olarak çalışılan gün ve resmi tatil günleri ile sınırlandırılmış ve bu nedenle personel izne ayrıldığı 1 günde bile hak kaybına uğramaktadır. Yıllar içinde Sağlık Personelinin maaşı diğer kurumlarda çalışan personelin maaşını yanında her yıl değer kaybetmiştir. Hiçbir mesleği küçümsemek mümkün değil her mesleğin mutlaka sadece içinde yaşayanların anladığı yada anlayabildiği zorlukları vardır. Ama yıllar boyunca her meslek gurubu özlük haklarında iyileştirmeler elde ederken salık personeli hak kaybına uğramıştır. Emekli olduğunda aldığı maaş bile diğer meslek guruplarıyla karşılaştırıldığında bu görülmektedir. 7/24 saat çalışan, Tükenmişlik sendromunu en çok yaşayan, şiddet olaylarının hiç eksik olmadığı sağlık personeli , 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile kendine verilen izin hakkını kullanırken maalesef iki belki üç belki de daha fazla düşünüyor. Bir çok personel ek ödemesi kesilmesin diye izne ayrılmıyor. Gelişmiş bir çok ülkede ve hatta ülkemizde bir çok özel sektör çalışanı izne ayrılınca tatil parası verirken , sağlık personeli izin hakkını kullanırken ek ödemesinin kesilmesi haksızlık değil mi? Sağlık çalışanları olarak; • Senelik izne ayrıldığımızda ek ödememiz kesilmesin istiyoruz. • Yıpranma payı istiyoruz • Ek ödemelerimizin emekliliğe yansımasını istiyoruz. • Görevde Yükselme Hakkı istiyoruz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.