Başhekim ;istifa Etmedim, Ettirildim

İzmir'in iki önemli sağlık kurumunda biri başhekim, diğeri hastane yöneticisi iki ismin istifa etmeleri duyanları şaşırttı. Yöneticilere istifa dilekçelerini iki yıl önce imzalatıldığı ve dün işleme konduğu iddia edildi

Başhekim ;istifa Etmedim, Ettirildim
05 Eylül 2014 Cuma 12:06

İstifalar birleşmeleri gündeme gelen ve birçok eyleme sahne olan İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşandı.

Açıklama her iki sağlık kuruluşunun da bağlı bulunduğu İzmir Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden geldi. Açıklamada; "Genel Sekreterliğimize bağlı Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Başhekimimiz Eğ.Gör.Dr. Enver Yalnız ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticimiz Prof.Dr. Abdullah Taşyurt istifa dilekçelerini vererek yöneticilik görevlerinden ayrılmışlardır. Bu nedenle hastanelerimizin yönetiminde yeni görevlendirmeler yapılması gerekliliği hasıl olmuştur. Bahsi geçen hastanelerimizin yönetim kadrosundaki yeni görevlendirmeler ise şöyledir; Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Başhekimliğine Doç.Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Tepecik EAH'nin Hastane Yöneticiliğine Prof.Dr. Gökhan Köylüoğlu görevlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

İstifa Etmedim, Ettirildim

İstifa ettiği açıklanan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Abdullah Taşyurt kendisinin istifa etmediğini bildirdi. Taşyurt tüm sağlık personelinin 2 yıllık sözleşmeli olarak göreve başladığını belirterek sözleşme imzalanırken personele istifa dilekçesinin de imzalatıldığını söyledi. Genel sekreterliğinin yanlış bilgi verdiğini de sözlerine ekleyen Taşyurt 'Ben istifa etmedim, görevden alındım' dedi. Kendisinin konu hakkında hukuki yollara başvuracağını da sözlerine ekledi. Görevden el çektirilen diğer bir doktor Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Başhekimi Eğ.Gör.Dr. Enver Yalnız ise kendisinin bu konuda açıklama yapmasının doğru olmadığını ama koşulların bunu gerektirmesi yüzünden kendisinin sözleşmesinin fesh edildiğini ya da istifa ettiğini belirtti. Bundan sonra bu hastane ile ilişiğinin kalmadığının kendi mühanesinde çalışmaya devam edeceğini de söyledi.

İzmir Türk Sağlık-Sen Başkanı Ahmet Doğruyol, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Abdullah Taşyurt'un istifası hakkında yaptığı açıklamada, duyumlarına göre Özel Martı Hastanesi'nin kiralanmasına yönelik yanaşmamasından dolayı istifa ettirilmiş olabileceğini söyledi. Doğruyol, Tepecik Araştırma Hastanesi'nde hastane yöneticisi olarak bulunduğu süre boyunca Abdullah Taşyurt'un devlet malını şahıslara peşkeş çekecek bir yapıda olmadığını dile getirdi. Doğruyol, o bölgedeki özel bir hastanenin Tepecik Araştırma Hastanesi'nin yüksek fiyatla kiralanma girişimlerinin olduğunu söyledi. Doğruyol, sözlerine şöyle devam etti: 'Bu konuda da Abdullah Beyin direndiğini, yani yüksek rakamlar olduğunu, bunun aşağı çekilmesi gerektiğini, daha uygun binaların daha uygun fiyatlarla bulanabileceği yönünde ifadeleri olduğunu bize duyum olarak ulaşmıştır. Martı Hastane'sinin bildiğimiz kadarıyla ruhsatlandırma aşamasında problemlerin olduğunun duyumları da gelmektedir. Şimdi ruhsatlandırma aşamasında sıkıntısı olan bir hastanenin kamu hastaneleri tarafından kiralanarak hastane şeklinde kullanılması bir ikilemi ortaya çıkarmaktadır ve doğru da değildir.'

İstifa Dilekçeleri Geçersiz

Göreve başlamadan önce imzalatılan istifa dilekçesinin yasal olmadığını söyleyen Doğruyol imzalatılan bu istifa dilekçeleri sonucunda görevden el çektirilen personelin Türk Sağlık-Sen avukatlarıyla birlikte arkalarında olduklarını belirtti. Doğruyol imzalatılan istifa dilekçelerinin geçersiz olduğunu söyleyerek 'Kanun dışı bir uygulamadır. 663 sayılı kararname ile tüm Türkiye'deki sözleşmeli personele bu uygulama yapılmıştır. Öncelikle bakanda, başbakan, cumhurbaşkanı da olsa kanunlara uymakla mükelleftir' dedi. 

Önce istifanı yaz sonra sözleşme yapalım kuralının geçersiz ve yasal olmadığını bir kez daha vurgulayan Doğruyol istifa ettirilen tüm sağlık çalışanlarının 'Eğer bu gerekçe gösterilip görevden alındıysa tekrar göreve dönmeleri yüksektir. Bunu devletin bir tehdit unsuru olarak kullanmaktadır' olarak konuştu. haberekspres.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.