Baş Dönmesi Hayatınızı Karartmasın!...

Baş dönmesi hayatınızı karartmasın!

Baş Dönmesi Hayatınızı Karartmasın!...
19 Eylül 2012 Çarşamba 15:34

Pek çok hastalığın belirtisi olabilecek vertigo, yani baş dönmesi yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürüyor.

KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özmen Öztürk, bazı hastalıkların vertigoya yol açabileceğini ama tanısı konduktan sonra uygun tedaviyle bu rahatsızlığın önlenebildiğini söyledi.

Aslında ‘vertigo’ terimi kendi başına bir hastalığı tanımlamıyor. Vertigo baş dönmesi kelimesinin Latincesi ve pek çok hastalığın vertigoya yol açtığı biliniyor. Hastanın dengesini sağlamada karşılaştığı her türlü problem bu başlık altında incelenebiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Özmen Öztürk vertigoya yol açan nedenleri ve vertigoyu tetikleyen rahatsızlıkları şu şekilde sıraladı: “Vertigo özellikle iç kulağı bağlı gelişen hastalıklarda görülmektedir. Pozisyona bağlı baş dönmesi, Meniere hastalığı, yani iç kulak sıvısının kimyasal yapısının değişmesi ve iç kulak sıvı basıncının artması), sinir iltihaplanması, kronik orta kulak iltihaplanmaları, enfeksiyonların iç kulağı etkilediği labirentit olarak adlandırılan hastalıklar ve tümörel tutulumlar KBB ile ilgili baş dönmesi sebepleri arasında sayılmaktadır. Nöroloji, dahiliye, kardiyoloji ve fizik tedavi tarafından değerlendirilmesi gereken pek çok hastalık da vertigoya yol açabilir.”

ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK ZANNEDİLİYOR

Çoğunlukla aniden gelişen pozisyonel vertigonun hastaların paniklemesine neden olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özmen, “Korku içinde acil servise başvuran hastalar, ölümcül bir hastalığa sahip olduklarını düşünürler. İlk değerlendirme ve tanının konulmasından sonra verilen tedavinin baş dönmesini yatıştırmasına ve hastalarda belirgin bir rahatlama hissinin gelişmesine rağmen yaklaşık olarak 10 güne kadar uzayan sıkıntılı bir dönem olmaktadır. Bu dönemde hastalarda belirgin iş kaybı olurken, hayat kalitesinde düşüş, uyku ve beslenme düzeninde de bozulma olmaktadır. Bu dönemde hastaların psikolojik olarak da desteklenmeleri gerekmektedir” dedi.

DEPRESYON VE MİGRENLE BAĞLANTISI VAR

Baş dönmesi genellikle kadınlara özgü bir rahatsız olarak biliniyor. Peki, bu doğru mu? Vertigoya en çok kadınlarda mı rastlanıyor. Yrd. Doç. Dr. Özmen Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, kadınlarda görülme oranı erkeklere göre oldukça yüksek: “Özellikle kronik ve ataklar halinde tekrarlayan bir hastalık olan Meniere hastalığı yüzde 80’e yaklaşan oranlarda kadınlarda görülür. Kadınlarda daha sık görülme eğiliminde olan depresyon ve migrenin de dengesizlik hissi ve vertigo ile yakından ilişkisi ispatlanmıştır.”

Vertigo pek çok durumda gelişebiliyor. Baş dönmesine neden olan hastalığın tanısı konduğu zaman uygun tedavi seçeneklerinden faydalanılıyor. Çoğunlukla iç kulak kaynaklı gelişen, ani başlayan selim karakterde pozisyonel baş dönmesinde, KBB hekimi tarafından uygulanan düzeltici manevralar ve ilaç tedavisi yüz güldürücü sonuçları kısa bir zaman içerisinde sağlıyor. Ama az da olsa, ileri tetkiklerin ve çeşitli branşlardan hekimlerin değerlendirmesi gereken durumlar da mevcut. Vertigoya yol açan hastalıkların tedavisi çoğunlukla kısa süreli olsa da, tekrarlayan şikayeti olan hastaların uzun süreli takipleri gerekebiliyor.
 

ntv
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.