Bakanlıktan Sürücü Att Konusunda Açıklama

Bakanlıktan sürücü ATT konusunda Açıklama

Bakanlıktan Sürücü Att Konusunda Açıklama
13 Mayıs 2016 Cuma 09:03

 ''Bayan ATT ambulansla kaza yaptı şuan hapiste''  haberimizden dolayı Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden Sitemize yapılan açıklama;

Acil Tıp Teknisyenleri (ATT), ambulansların asli personelidir. Dünya’da gelişmiş ülkelerin hiçbirinde şoför diye bir kadro ve personel bulunmamaktadır. Bu görev ambulans personeli olarak yetiştirilen EMT (Emergency Medical Technician) yani Acil Tıp Teknisyenleridir(ATT). ATT’ler hem ambulansı kullanmakla hem de hastaya müdahale etmekle görevlidir. Üstelik ambulans içerisinde görev yapan tüm ATT’lerin sürücülük yapması zorunludur. 
Ülkemizde de yayımlanan mevzuatlarda;
11/05/2000 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 15/03/2007 tarihli ve 26463 sayılı Resmi Gazetede değişiklik metni yayımlanan Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinin 28. Maddesinde;  “Ambulans ve acil bakım teknikerleri ile acil tıp teknisyenleri, acil yardım ve hasta nakil ambulanslarında sağlık personeli, Komuta Kontrol Merkezleri’nde çağrı karşılama personeli olarak ve hastane acil servislerinde sağlık personeli olarak çalışırlar. Bu personel gerektiğinde ambulans aracının sürücüsü olarak görev yapar.” hükmü bulunmaktadır.
Yine 07.12.2006 tarihli ve 26369 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ambulanslar Ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’nin Ambulans ve acil sağlık aracı personelini tanımlayan 7. Maddesinde “Acil yardım ambulanslarında en az üç personelden oluşan bir ekip görev yapar. Ekipte en az bir hekim veya ambulans ve acil bakım teknikeri, bir sağlık personeli ile bir şoför bulunur. Ambulansta sürücülük görevini ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) yürütebilir.” hükmü yer almaktadır. 
Diğer taraftan 26 Mart 2009 tarihli ve 27181 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ambulans Ve Acil Bakım Teknikerleri İle Acil Tıp Teknisyenlerinin Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Tebliğ’in 8. İnci maddesinde “ATT’ler için zorunlu eğitim programları ise Ambulans Kullanımı ve Bakımı Eğitimi Programı ve Temel Eğitim Programlarıdır.” Denilerek acil tıp teknisyenlerinin sürücülük yapmak üzere ambulans kullanımı ve bakımı eğitimine katılmaları da zorunlu kılınmıştır.
Görüldüğü gibi ambulans sürücülüğü yasal olarak Acil Tıp Teknisyenlerine verilen bir görevdir. Yine kullandığı araçla özdeşleşen polis, itfaiye personeli gibi meslek grupları da kendilerine tahsis edilen araçlar için ayrıca şoför çalıştırmazlar. Bu araçları kendileri kullanırlar. 
Konu ile ilgili olarak Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolu Kamu Görevlileri Sendikası tarafından ilgili Yönetmelikte yer alan Ambulansta sürücülük görevini ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) yürütebilir hükmünün iptali ve yürütmenin durudurulması yönünde Danıştay nezdinde dava açılmış; Danıştay 5. Daire tarafından 2007/8083 Esas Sayılı karar ile  bu talebin reddine karar verilmiştir. Danıştay’ın vermiş olduğu bu karar ile ATT’ lerin ambulansta sürücülük yapmalarının görevleri olduğu hukuken kabul edilmiştir.
Diğer taraftan ATT’lerin sürücülük yapmaları ile ambulans kazalarının arttığı yönünde iddialarda bulunulmakta olup, bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca Üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümü ile diğer uzmanlardan oluşan danışmanlara ambulans kazalarının analizleri konusunda çalışma yaptırılmış olup, ambulans kazalarına sebep olan sürücülerin çoğunlukla kadrolu şoförlerin olduğu, ATT’lerin sürücülük yapmasıyla kaza sayısında artış olduğunun söylenemeyeceği rapor edilmiştir. Kazaların büyük çoğunluğu kadrolu şoförler tarafından yapılmakta üstelik yaşanan can kaybı ve ağır yaralanmalarında kadrolu şoförlerin kullandığı ambulanslarda olduğu görülmektedir. Sürücülük konusunda eğitim ve bilgi bakımından sadece şoförlük mesleği olan personele  göre ATT’lerin kaza yapma riskinin çok daha az olduğu değerlendirilmektedir. 
Şöyle ki; Ambulans kazalarının kadro unvanlarına göre dağılımına bakıldığında meydana gelen ambulans kazalarında;
2008 yılında;
679 kazanın 406’sında kadrolu şoförlerin, 29’unda paramediklerin, 182’sinde ise acil tıp teknisyenlerinin,
2009 yılında;
923 kazanın 546’sında kadrolu şoförlerin, 54’ünde paramediklerin, 203’ünde ise acil tıp teknisyenlerinin,
2010 yılında;
1058 kazanın 571’inde kadrolu şoförlerin, 37’sinde paramediklerin, 329’unda ise acil tıp teknisyenlerinin sürücü olarak bulunduğu görülmektedir.
Sağlıkla ilgili yapılan tüm haberlerde şeffaf davrandığımız, kolaylık sağladığımız medyamızdan ve haber ajanslarımızdan özellikle 112 Acil ve Ambulans haberleriyle ilgili daha hassas davranılmasını istirham ediyoruz.
Bilgilerinize saygıyla sunulur.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.