Bakanlıktan Muayenehaneler Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanlığı, Danıştaya açılan davada iptal kararı verilmesi üzerine muayenehanelerle ilgili düzenlemeye gitti.

Bakanlıktan Muayenehaneler Hakkında Açıklama
24 Ekim 2014 Cuma 11:29

Sağlık Bakanlığı, Danıştaya açılan davada iptal kararı verilmesi üzerine muayenehanelerle ilgili düzenlemeye gitti.

Muayenehane açmak isteyen doktorlar, gerekli belgelerle il sağlık müdürlüğüne başvuracak, uygun şartları taşıyanların Özel Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi'ne kaydı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doğan Ünal, yayınladığı genelgede, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik'te muayenehanelerin taşıması gereken standartlar ve açılmasına ilişkin işlemlerin belirtildiğini, muayenehane başvurusunda dikkat edilecek hususlarla ilgili de daha önce bakanlık genelgesi yayınlandığını anımsattı.

Açılan davada, söz konusu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca muayenehane açılışının, Bakanlığın uygun görmesi şartına bağlanması ve bu yetkinin il sağlık müdürlüğü tarafından kullanılması gerektiği gerekçesiyle iptal edildiğini bildiren Ünal, 1219 sayılı Tababet ve Şuabat-ı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 5. maddesinde, "Hususi muayenehane açmak veyahut evinde muayenehane tesis eylemek suretiyle sanatını icra eylemek isteyen her tabip hasta kabulüne başladığından itibaren en çok bir hafta içinde isim ve hüviyetini, diploma tarih ve numarasını ve muayenehane ittihaz eylediği mahal ve mevcut ise ihtisas vesikasını mahallin en büyük sıhhiye memuruna kaydettirmeğe ve muayenehanenin nakli halinde en az yirmi dört saat evvel keyfiyeti nakli ihbara mecburdur" hükmü bulunduğuna dikkati çekti.

Ünal, bu hüküm uyarınca il sağlık müdürlüğüne başvuru yapma zorunluluğu olduğundan ve başvuruların değerlendirilmesi yayınlanan Bakanlık genelgesiyle zaten il sağlık müdürlüklerine devredildiğinden yönetmelik hükmünün nasıl uygulanması gerektiğine açıklık getirdi. Haberin devamı için tıklayınız
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.