Bakanlık: Zorunlu Sigortada İyileştirme Yaptık

Bakanlık: Zorunlu Sigortada İyileştirme Yaptık

Bakanlık: Zorunlu Sigortada İyileştirme Yaptık
24 Nisan 2016 Pazar 06:08

Bakanlıktan sitemize gönderilen açıklama

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
ANKARA / 19.07.2011

BASIN AÇIKLAMASI

19 Temmuz 2011 tarih ve 27999 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ ile Yayımlanan Tarife ve Talimat ile Genel Şartlar’da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ”le “Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”nda hekimler lehine önemli değişiklikler yapıldı.

 

Kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen 5947 sayılı Kanunla kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık birimlerinde çalışan tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar için mesleklerini ifa ederken açılabilecek davalara karşı zorunlu mali sorumluluk sigortası getirilmişti.

 

30 Temmuz 2010’da başlayan uygulamayla bugüne kadar, 133 bin 341 tabip, uzman tabip ve diş hekimi risk gruplarına göre, yılda 150 ila 750 TL arasında ve yüzde 5 vergi olarak belirlenen sigorta primlerini ödemeye başladı. Kamuda veya bir işverene bağlı olarak çalışan hekimler primin yarısını, serbest çalışan hekimler ise tamamını ödeyerek zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmışlardır.

 

Yeni düzenleme aşağıdaki değişiklikleri getiriyor:

1)        Düzenlemeyle, her bir tıbbi hatalı uygulama için azami teminat tutarı 300 bin TL’den 400 bin TL’ye yükseltildi ve her durumda sözleşme kapsamında ödenecek yıllık tazminat miktarı 1 milyon 800 bin TL olarak belirlendi.

2)      Sözleşme tarihinden önce bir yıl olan teminat süresi on yıla çıkarıldı. (On yıllık dönemin başlangıcı 30 Temmuz 2009’u geçemez)  

3)     Tebliğ’in EK-1’inde yer alan Risk Grupları Tablosundaki;

ü  Pedodonti uzmanlık dalının adı Çocuk Diş Hekimliği,

ü  Sitoloji (Sitopatoloji) uzmanlık dalının risk grubu 1. Grup olarak,

ü  Tıbbi Parazitoloji (Parazitoloji) uzmanlık dalının risk grubu 1. Grup olarak değiştirildi,

 

Ayrıca ;

ü  3. Risk Grubunda yer almak üzere “Restoratif Diş Tedavisi” uzmanlık dalı,

ü  2. Risk Grubunda yer almak üzere “Ağız ve Diş ve Çene Radyolojisi” ve “Gelişimsel Pediatri” uzmanlık dalları eklendi.

 

İlgilerinize saygı ile sunulur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.