Bakanlık Yalanladı, Tabipler Odası Buldu...

Bakanlık Yalanladı, Tabipler Odası Buldu

Bakanlık Yalanladı, Tabipler Odası Buldu...
29 Haziran 2012 Cuma 08:34

Gebelik testi yapan kadınlara ait bilgilerin aile hekimlerine gönderildiğine dair haberler çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiaların gerçek dışı olduğunu söylemişti.

İstanbul Tabipler Odası Yönetim Kurulu’ndan Dr. Fethi Bozçalı, Sağlık Bakanlığı’nın yalanladığı genelgeye ulaştıklarını açıkladı. Genelgede laboratuvarlarda yapılan tüm testlerin sonuçlarının Bakanlık’ın sistemine girilmesi isteniyor.

İstanbul Tabipler Odası Yönetim Kurulu’ndan Dr. Fethi Bozçalı, Sağlık Bakanlığı’nın yalanladığı genelgeye ulaştıklarını açıkladı.
Gebelik testi yapan kadınlara ait bilgilerin aile hekimlerine gönderildiğine dair haberler çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiaların gerçek dışı olduğunu söylemişti.
bianet’e konuşan Bozçalı, dün akşam söz konusu genelgeye ulaştıklarını söyledi, “Belgeyi hukuk büromuza gönderdik, inceleyip bir açıklama yapacaklar” diye konuştu.

Belgede gebelik testine özel bir atıf yok, laboratuvarlarda yapılan tüm testlerin bulgularının Sağlık Bakanlığı’nın elektronik sistemine yüklenmesi isteniyor.
Genelgeyi hasta mahremiyeti açısından değerlendiren Bozçalı, “Bu doğru bir şey değil. Kişilerin bulguların herhangi bir kuruma verilmemesi gerekir. Bu hekimle hasta arasında kalması gereken özel tıbbi bilgidir. Tüberküloz gibi bildirimi zorunlu hastalıklar vardır. Ama diğer birçok bilgi mutlaka hekimle hasta arasında kalmalıdır” dedi.
Bir ay önce ikinci genelge yayınlanmış

Bozçalı, genelgenin Mayıs 2011 tarihli olduğunu belirtti. Daha sonra Mayıs 2012′de bir genelge daha yayınlanarak, ilk genelgeye uymayan laboratuvarlara hastaların bulgularının elektronik sisteme yüklenmesi için 30.06.2012′ye kadar süre tanınmış.
Bozçalı, şöyle konuştu:
“Genelge, ismini vermek istemediğim, şu anda hizmet veren bir sağlık kuruluşuna yollanmış. Yazının içeriği laboratuarlara yönelik.
“Dış Kalite Değerlendirme Veri Girişi konulu bir belge. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Laboratuar Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından gönderilmiş.
“Mayıs 2011 tarihli ilk genelgede hastaların tüm test sonuçlarının Sağlık Bakanlığı’na iletilmesi isteniyor.
“30.05.2012 tarihli ikinci genelgede ise 20343 sayılı e-laboratuvar sistemine veri girişleriyle ilgili bir yazışmadan bahsediliyor. ‘Kamu, vakıf, özel hastane, özel labaratuar, halk sağlığı labaratuarı, özel tıp sağlık merkezleri ve özel kliniklerden kalite değerlendirme verilerinin girilmesi istenmiştir’ diyor.
“Bilimsel Komisyon tarafından değerlendirilmiş ve sizin bu verileri göndermediğiniz tespit edilmiştir’ denilirken 30.06.2012′ye kadar verileri göndermeleri gerektiği konusunda uyarıyor.”
Tabip Odası’nın hukuk bürosu genelgeyi inceledikten sonra açıklama yapacak. 

 BİA 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.