Bakanlık: Hemşire-sağlık Memuru Alçı Atel Uygulaması Uygun Değil

Sağlık Memuru Alçı Atel Uygulaması Uygun Değil

Bakanlık: Hemşire-sağlık Memuru Alçı Atel Uygulaması Uygun Değil
08 Aralık 2011 Perşembe 17:00

Toplum Sağlığı Teknisyeninin Atele ya da Alçıya Alması Hk.‏
bilgiedinme@saglik.gov.tr

Lise düzeyinde sağlık meslek liselerinin sağlık memurluğu (toplum sağlığı) programından mezun olanların atamaları "Toplum Sağlığı Teknisyeni" unvanı ile yapılmaktadır.
 
02/05/2007 tarih ve 26510 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan "Hemşirelik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un geçici 2 nci maddesinde; "Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar hemşire olarak çalışırlar. Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programının adı, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hemşirelik programı olarak değiştirilir ve programlar birleştirilir." hükmü yer almaktadır. 
 
Söz konusu Kanunda "Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programından mezun olanlar hemşire olarak çalışırlar" hükmü sağlık memurluğu programından mezun olup diplomasının unvan bölümünde "sağlık memuru" yazanları ifade etmektedir. Bu doğrultuda, sağlık memurluğu  hemşirelik eğitimine eşdeğer program olarak kabul edilmiştir ve diğer bir adı "toplum sağlığı"dır. 
 
Sağlık Memurluğu (Toplum Sağlığı) ve Hemşirelik müfredatları aynı olduğundan hemşirenin görev, yetki ve sorumlulukları  Sağlık Memurları (Toplum Sağlığı) için de geçerlidir. Sağlık memurluğu (toplum sağlığı) / hemşirelik bölümlerinin müfredatları incelendiğinde, atel ya da alçıya alma ile ilgili bir temel eğitimin verilmediği görülmektedir. Bu nedenle, hemşire / sağlık memurlarının atel / alçıya alma işlemlerini yapmasının uygun olmadığı, bahsi geçen işlemlerin sağlık meslek liselerinin "Ortopedik Protez Ortez Teknisyenliği" bölümü ile üniversitelerin "Protez-Ortez Teknikerliği" bölümlerinde eğitim gören sağlık teknisyen / teknikerleri tarafından yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Bilgilerinizi arz ederim.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.