Bakan Müezzinoğlu, Balkantürksiad’ın Toplantısına Katıldı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından Bursa'da gerçekleştirilen ‘12. Sinerji Toplantısı’na katılan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, Balkanların insanının mütevazı, merhametli ve mert olduğunu belirterek, böyle bir toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, Balkantürksiad’ın Toplantısına Katıldı
22 Mart 2015 Pazar 17:05

"Hayali olmayanlar ideal peşinde koşamaz"

Müezzinoğlu, yaklaşık 25 yıl önce Avusturyalı bir yazarın "Hayalleri olanlar asla uyumaz" diye bir eserini okuduğunu ve sonrasında gençlere o eserden çok sayıda dağıttığını anlatarak, "Gençlere bakış açısı veren, geleceğe ait hayalleri peşinde koşma umudunu veren ve rüyasında bile hayallerinin peşinde koşan bir anlayışı vurguluyor. Dolayısıyla hayalleri olmayan insanlar, idealler peşinde koşamaz. Onun için bizler büyük hayallerin ve hayallerden sonra oluşacak ideallerin ve hedeflerin peşinden koşan bir milletin mensuplarıyız. Bunu başarabilmeliyiz" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki bir hedefe koşmanın yakıştığını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim milletçe ortak aklımız ve ortak hedeflerimiz muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedeflere koşmakta birleşmeli ve ortak hedefler için bir arada, ayrıştırmadan, çatıştırmadan ve birlikteliği merkez alarak güçlü bir yolculuğu yapmalıyız. Bu anlamda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü, yani 2023 son derece önemli bir hedef. Orta gelir tuzağına takılmaması gereken bir ülkeyiz. 10-12 yıl önce 'orta gelir tuzağını düşünmek veya konuşmak hayaldi' diyebiliriz ama o günler geçti. Bugün artık orta gelir durumunu yakalamış ama buna razı olmayan bir millet, buna razı olmayan bir ortak akıl var. Dolayısıyla bu ortak akıl bizi o hedefe mutlaka taşımalı."

Müezzinoğlu, kaybedilen yılların olduğunu ve bu milletin çok anlamsız bedeller ödediğini vurgulayarak, buralardan önemli dersler çıkarıp, geleceğe birlik ve beraberlik içinde, Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözüne sahip çıkarak yürünmesi gerektiğini anlattı.

"Ayrıştıran anlayışın bu millete bir faydası yok"

Geçen dönemlerde atlatılan bedellerin artık korkudan özgüvene dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Özgüvenle birlikte geleceğimizi çok daha güçlü çok daha sağlıklı planlayabilmeliyiz. Çok önemli sıkıntılar da yaşandı. Çok önemli sıkıntıları yine milleti merkeze alarak, milletin ortak hayalleri ve hedeflerinin peşinde koşarak bu milletin layık olduğu hedeflerden kopmayarak bu yolculuğu bütün sıkıntılarına, bütün sorunlarına rağmen başarıyla yürütmeye çalıştık. Yine duruşumuz aynı. Siyaset millet için yapılır. Siyaset, milletin yarınlarının daha iyi, güvenli ve huzurlu olabilmesi için yapılır. Milletin tamamını kucaklayan bir anlayışla yapılır. Dolayısıyla 77 milyon ülke insanımızın yarınlara daha çok umutla ve güvenle bakabilmesi için mutlaka ortak hedefler ve ortak hayaller peşinde yolculuğumuzu götürmemiz lazım. Onun için bu yolculukta önemli ve ısrarla söyleyeceğimiz cümleler, birbirimize daha çok değer verelim, daha çok sevgi ve saygıyla yaklaşalım. Ayrıştıran, çatıştıran, tuzaklar kuran anlayışların bu millete faydası yok. Bize bedel ödeten yanlışlıkları artık gündemimizden çıkartan bir yolculuğu artık başarabilmeliyiz."

"Bursa Şehir Hastanesinin temelini atacağız"

Müezzinoğlu, 32 bin yatak kapasiteli 216 devlet hastanesini Bakanlık olarak kendilerinin yaptıklarını, bunun yanı sıra bu yıl için projelendirip de ihale süreçlerini devreye alacakları 96 hastanenin de daha olduğunu ifade etti.

Toplamda 44-45 bin yatak kapasiteli hastaneleri en geç 2018 yılında ülkenin, milletin hizmetine sunacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Diğer taraftan kamu-özel işbirliğiyle ihalesini tamamladığımız 26 bin yatak kapasiteli 15 tane şehir hastanesi inşaat süreçleri başladı. Bunlar önümüzdeki 2017 yılında, en geç 2018 yılında hizmete girecek. Bursa Şehir Hastanesi de beklemediğimiz hukuksal sorunlar veya mahkeme kararları veya mahkeme itirazları veya idari sorunlar nedeniyle geçtiğimiz hafta Pazartesi gününe kadar bizi engelledi. Ama pazartesi günü itibariyle bütün sorunları çözdük. İnşallah 1 ay sonra bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi'nin temelini atacağız. Bu yıl yine ihalelerini yapacağımız kamu-özel işbirliğiyle şehir hastanelerini de rakamların içine aldığımızda 90 bin yatak kapasiteli hastaneleri olacak Türkiye'nin. Bunların hepsini ülkemiz için, milletimiz için yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Onur, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na çini tabak hediye etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.