Bakan Çelik: Türkiye’deki Sendikalı İşçi Sayısı Gerçeği Yansıtmıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de, 3 milyon 200 bin sendikalının gerçek dışı bir rakam olduğunu belirtti. Çelik, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 800 bin sendikalı işçimiz var. Veriler esas alınarak...

Bakan Çelik: Türkiye’deki Sendikalı İşçi Sayısı Gerçeği Yansıtmıyor
27 Ocak 2012 Cuma 14:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de, 3 milyon 200 bin sendikalının gerçek dışı bir rakam olduğunu belirtti. Çelik, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 800 bin sendikalı işçimiz var. Veriler esas alınarak bu yasa bugün önümüze gelmiş bulunuyor. Öncelikle bu rakamların güvenilir bir rakamlara dönüşmesi gerekiyor. Burada uzlaşmazsa olmazsa ya istatistikleri yayınlanacaktır. Ya da bir baraj koyup meclise göndereceğiz.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın mensuplarının Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı ile ilgili sorularını cevaplayan Çelik, “Bu yasa, anayasaya uyum yasası. Biz, memurlara ocak, ayında vermiş olduğumuz zamları vermedik. Çünkü zamların toplu görüşme çerçevesinde değil, toplu sözleşme sonunca gerçekleşeceğini karar bağladık. Biz uzunca süredir yasayla ilgili çalışmaları yapıyorduk, yasa Bakanlar Kurulu'na sevk edildi. Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmeye muhalefet partileri de katıldı. Alt komisyonda, üyelerin çalışma neticesinden üst çalışma komisyonuna gelmesi daha doğru olacak. Bir de bakanlık olarak buna sıcak baktık. Öyle tahmin ediyorum bir haftada, komisyondan geçer ve plan bütçe komisyonunda görüşürüz.” ifadelerini kullandı."EYLEM DEMOKRATİK BİR HAKTIR"

Ankara’da bir konfederasyon tarafından yapılan protesto eylemini de değerlendiren Çalışma Bakanı, “Demokratik rejimlerde eylemler olur. Mutlak anlamda,bu tür eylemler olur. Gerek karşı eylemlerin sürdürülmesi gerekiyor.” dedi. Sendikaların hizmet kolunda toplu iş sözleşmesi taleplerinin olduğunu ifade eden Faruk Çelik, “Bizim bakanlık olarak mutabakat sağladığımız konu bu alanda sınırlı. Çünkü toplu görüşme konfederasyonla yapılıyor. o çerçeveyi delmeyecek ve tahrip etmeyecek sözleşmesinin yapılacağı 3 konfederasyonla görüşmelerimiz vardı. Bakanlıklar arasında yapılan görüşmelerde hizmet konulunu temsil eden konfederasyonlarının sendika temsilcilerinin toplu görüşmeye katılmalarını kendi taleplerini, hizmet kolları ile ilgili talepleri konfederasyonlarla yapılan nihai görüşmede dikkate bildirilmesi şeklinde görüş bildirildi. Dün bize bu alanda görülen sıkıntıyı ifade ettiler. Alt komisyon bunu değerlendirilecek. 1 aylık toplu sözleşme süresi var.” diye konuştu."İŞ KOLU BARAJINDAKİ TARTIŞMANIN BİR SONUCA BAĞLANMASI GEREKİYOR"

Çelik, açıklamalarından Toplu İş ilişkileri yasaları ile ilgili olarak da, iş kolu barajındaki yüzde 10'la ilgili sendikaların ve işverenlerin mutabakat sağlayamadığını söyledi. Bu tartışmanın fazla uzatılmaması gerektiğinin altını çizen Faruk Çelik, şöyle konuştu:

“Yasanın bir şekilde meclise gönderilmesi konusuyla ilgili sıkıntılar. Bu konuyla ilgili durum olarak tam olarak bilinmediği için yanlış anlaşılma söz konusu. Bunlar bir bütünlük olarak ele alınmıyor. Konunun uzağında ve olan iş dünyası ne oluyor gibi tavır koyuyor. Bir uzlaşı mümkün binde 5 baraj ısınır gönderildi. Bakanlar kuruluna, ama 50 artı 1 göstermezseniz o zaman da haksızlık yapmış olursunuz.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.