Bağış: Sünnete, Yaralama Suçu Demek, En Basit Tabiriyle Cahilliktir, Gaftır

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Almanya’nın Köln Eyalet Mahkemesi'nin, sünnetin "yaralama suçu" kapsamına girdiği şeklindeki kararına sert bir şekilde tepki gösterdi. Bağış, “Sünnete, yaralama suçu...

Bağış: Sünnete, Yaralama Suçu Demek, En Basit Tabiriyle Cahilliktir, Gaftır
27 Haziran 2012 Çarşamba 18:11

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Almanya’nın Köln Eyalet Mahkemesi'nin, sünnetin "yaralama suçu" kapsamına girdiği şeklindeki kararına sert bir şekilde tepki gösterdi. Bağış, “Sünnete, yaralama suçu demek, en basit tabiriyle cahilliktir, gaftır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Türkiye – AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de bir dizi temaslarda bulunuyor. Bakan Bağış, dün akşam geldiği Berlin’de Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Bağış, bugün sabah KİK toplantısı kapsamında düzenlenen “Türkiye ile İletişim: Türkiye İmajı ve AB Üyeliği” başlıklı seminerin açılış konuşmasını yaptı.

KİK toplantısının Türkiye’nin Avrupa birliği (AB) sürecine sivil toplum kuruluşlarına ve Türkiye-Almanya işbirliğine hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Bağış, bu toplantının 3 milyondan fazla Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’da düzenlenmesini son derece anlamlı bulduğunu belirtti. Türkiye’nin müzakere sürecinde Türkiye ile danışmadan, başına buyruk ve keyfi kararlarıyla karşı çıkanların mücadelesinin yaşandığı bir dönemde bulunulduğuna dikkat çeken Bağış, “Buradaki manzara da gösteriyor ki, bu mücadeleden aklıselim ve istişareden yana tavır koyan Türkiye kazançlı çıkacak, ülkemizin AB üyelik sürecini engellemeye çalışanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır.” dedi. Bu süreçte sivil toplum kuruluşların önemine de değinen Bağış, bu örgütlerin çalışmalarını en iyi şekilde devam etmesi temennisinde bulundu.

Vize ve serbest dolaşım konusu üzerine duran Bakan Bağış, “Şu anda biz vizede tarihi bir eşiği aştık. Ama bu demek değil ki her şey bitti. Aksine, her şeyin yeni başladığı ve artık mutlu sona yaklaşırken üzerimizdeki yükün de karşılıklı olarak arttığı bir dönemdeyiz.” dedi. Vize sorununu en kısa sürede ortadan kaldırmada kararlı olduklarını belirten Bağış, Türkiye vatandaşlarının hakkı olan vize muafiyeti elde edildiğinde “gurbetçi” tabirinin de tarihe karışacağını sözlerine ekledi. Bağış, “Almanya ile Yunanistan arasında oynanan EURO 2012 çeyrek final maçından sonra Bayan Merkel, futbolcuları tebrik etmek üzere soyunma odasına iniyor ve Mesut’umuza diyor ki ‘Senin en büyük hayranların arasındayım…’ Ben de buradan Bayan Merkel’e diyorum ki, gelin bu hayranlığı dostluğumuzu daha güçlendirmeye, aradaki bariyerleri tamamen kaldırmaya vesile kılalım. Siz nasıl Mesut’un başarılı performansını hayranlıkla izliyorsanız, Almanya’nın Türkiye’nin AB sürecine ve vizelerin kaldırılmasına vereceği desteği de biz hayranlıkla izleyelim…” diye devam etti.

Türkiye’nin şimdiki birçok AB üyesi ülkesinden önce AB üyeliği konusunda müzakerelere başladığını vurgulayan Bakan Bağış, AB üyeliği hedefinin Türkiye için geçici bir heves ya da tercih meselesi olmadığını, son dönemde yaşanan olumlu sürecin müzakerelere de yansıması gerektiğini belirtti. “Bizim temel önceliğimiz elbette müzakere sürecidir. Çünkü bu süreç Türkiye’nin yakın tarihinin en büyük ve en stratejik projesidir.” diyen Bakan Bağış, sebebini şöyle açıkladı: “Çünkü Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak olan, çağdaş standartlarda bir ekonomiye, ileri bir demokrasiye, çağdaş standartlarda hukuk normlarına kavuşturacak olan şey AB standartlarıdır. Bizim bu reformları uygulamamızdan, Avrupa Birliği ya da AB üyesi ülkeler kazanmayacak. Bundan biz kazançlı çıkacağız.”

Reformlar konusunda Avrupa’da şu anda Türkiye’dekinden daha hızlı bir hükümet göremediğini belirten Bağış, “Bugün yani Türkiye’de Avrupa’nın en reformcu Hükümeti görev yapmaktadır. Biz Hükümet olarak sadece kendi hedef ve programımızı uygulamakla değil, geçmişin de hatalarını, sorumsuzluklarını bertaraf etmekle meşgul olmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Bakan Bağış ayrıca Suriye’de yaşanan olaylara da değinerek, Libya konusunda elini çabuk tutan Avrupa’nın Suriye konusunda da aynı atikliği göstermesini diledi.

Bu arada Bağış, Almanya’nın Köln Eyalet Mahkemesi'nin, sünnetin "yaralama suçu" kapsamına girdiği şeklindeki kararına sert bir şekilde tepki gösterdi. Bağış, “Sünnete, yaralama suçu demek, en basit tabiriyle cahilliktir, gaftır.” ifadelerini kullandı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.