Babacan: Avrupa Akıl Tutulması Yaşıyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa’nın aklı tutulması yaşadığını söyledi. Babacan, “Fransa parlamentosu tarih yazmaya kalkıyor. Aynı kafa Avrupa ekonomisi yönetmeye kalkıyor. Bunlar sadece günü kurtarma politikaları.” dedi....

Babacan: Avrupa Akıl Tutulması Yaşıyor
24 Aralık 2011 Cumartesi 12:46

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa’nın aklı tutulması yaşadığını söyledi. Babacan, “Fransa parlamentosu tarih yazmaya kalkıyor. Aynı kafa Avrupa ekonomisi yönetmeye kalkıyor. Bunlar sadece günü kurtarma politikaları.” dedi.
Türk Ocakları'nın 100. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Türk Ocakları İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ''1912'den Geleceğe İktisadi Hayatımız'' konulu sempozyum İstanbul Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Sempozyuma Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, eski bakanlardan Ali Coşkun ve çok sayıda davetli katıldı.
Burada bir konuşma yapan Ali Babacan, Avrupa’nın bir akıl tutulması yaşadığını belirtti. Babacan, ”Fransa Parlementosu tarih yazmaya kalkıyor. Aynı kafa Avrupa ekonomisi yönetmeye kalkıyor. Orada da bataklığa düşüyorlar, ekonomide de bataklığa düşünüyorlar. Çok ciddi bir popülizm yüzleri var. Bunlar günü kurtarma politikaları. Sadece kısa vadeli çıkarım nedir? Ona bakan bir siyasi anlayış var. Bir zamanların Avrupası ki bizim bir değerler birliği olarak gördüğümüz Avrupa Birliğinin o değeler bütünü bizim için önemli. Bizim AB süreci de onun için var.Ekonomi konusunda AB bizim için kesinlikle bir örnek değil.” şeklinde konuştu.
2012 yılının hem dünya hem de Türkiye açısından önemli bir yıl olacağını belirtti. Küresel ekonominin önemli sınavlardan geçeceğini vurgulayan Babacan, “2012 küresel ekonominin önemli sınavlardan geçeceği bir yıl olacak. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada da jeopolitik gelişmelerin son derece yakından izlenmesi gereken bir yıl olacak. Türkiye bir yandan Avrupa’daki krizden kendini ayrıştıracak bir şekilde, bir yandan da Ortadoğu ve Afrika’daki siyasi gelişmelerin ve bazı sıkıntılı tabloların da kendisinden ayrıştırıldığı bir ortamda. Batıdan Türkiye’ye bakanlar Türkiye’yi bir ekonomi başarısı olarak görüyor. Doğudan Türkiye’ye bakanlar Türkiye’yi bir demokrasi başarısı olarak görüyor. Türkiye’nin şu anda dünyada sağladığı itibar ve güven son yüzyılın en yüksek seviyelerinde.” diye konuştu.
“Türkiye’nin son on yıllık dönemi her açıdan başarılarla dolu.” diyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: "Enflasyonla mücadelede çok önemli başarılar elde edildi. O problem artık geride kaldı. Bütçe açıkları artık endişe kaynağı olmaktan çıktı. Hangi rakama bakarsak bakalım tüm rakamlar olumlu. Tüm OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı düzelen iki ülke var. Bunlardan bir tanesi Türkiye. Türkiye yoksulluk oranının en hızlı düşüren ülkelerden bir tanesi. Son kriz 2009’da Dünyayı vurduğunda Türkiye kendi özgün politikalarını uyguladı ve başarı da elde etti.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.