Avrupalılar 112'yi Bilmiyor

Avrupalılar 112'yi bilmiyor

Avrupalılar 112'yi Bilmiyor
Bizde Anadolunun en ucra köşesindeki 70 yaşındaki teyzenin bile bildiği 112 bakın Avrupada ne durumda...

Peki bunun sebebi nedir? Bizim halkımız çok mu bilgili ve duyarlı yoksa amaç dışı kullanılan 112 istismarında son noktaya gelindimi
 ? Yorumlarınızı bekliyoruz..İşte İlginç Bir Haber;
CİHAN-Acil Çağrı Numarası olarak Avrupa 21 yıl önce 112'yi kabul etti. Ancak aradan geçen süreye rağmen hala 4 Avrupalıdan birinin bu numarayı bilmediği bildirildi.
Türkiye ve Avrupa ülkelerinde 11 Şubat 2012 Cumartesi (yarın) günü, 112'nin Avrupa Birliği Acil Çağrı numarası olarak karara bağlanmasının 21'inci yıl dönümü kutlanacak. 27 AB ülkesinde acil çağrı merkezlerine ücretsiz ulaşımı sağlayan 112, o tarihten bu yana 'Avrupa 112 Günü' olarak kutlanıyor. 112 acil çağrı numarası Türkiye'de ise ilk kez pilot olarak 16 Ekim 2009 tarihinde Antalya'da kullanılmaya başlandı. O tarihte Antalya'daki tüm acil çağrı numaralı 112 Acil Çağrı Merkezi'nde toplanmaya başlandı.

'Avrupa 112 Günü' kutlamalarının Antalya'da bu yıl ikinci kez kutlanacağını duyuran valilikten konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Kullanılmaya başlanmasından 21 yıl sonra bile Avrupa vatandaşlarının dörtte üçü halen 112'nin kullanım amacı hakkında bilgi sahibi değildir." denildi. Bu nedenle 112 Günü ilan edilen 11 Şubat tarihinde Antalya'da yapılacak kutlamalar özellikle çocuklara yönelik planlandığına değinilen açıklamada, "Gün boyu sürecek olan tanıtım faaliyetleri ile 112 acil çağrı numarasının önemi, gerekliliği, nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiği konularında çocuklara ve vatandaşlara bilgi verilmesi amaçlanmaktadır." ifadesine yer verildi.

Antalya'daki kutlamalara 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü'nün yanı sıra; İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı katılacak. Kutlama kapsamında; LCD Ekranda 112 Tanıtımı için hazırlanan Animasyon Filmi Gösterimi, Çocuklara yönelik 'Acil Yardım' Temalı Boyama Yaptırılması, Acil Yardım Hizmeti sunan Personelin ve Araçların Tanıtımı, 112 Logolu Çocuk Şapkası dağıtılması, 112 Temalı magnet dağıtımı programları gerçekleştirilecek YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması