Avrupa'da Hemşire Ne Alıyorsa Bizde De Onu Almalı

Hükümet AB de Hemşirelere Ödenen Ücreti Hemşirelerimize Ödemeli.

Avrupa'da Hemşire Ne Alıyorsa Bizde De Onu Almalı
14 Mayıs 2012 Pazartesi 12:08

 12-18 Mayıs Hemşireler haftası   olması nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

Hükümet AB de Hemşirelere Ödenen Ücreti Hemşirelerimize Ödemeli.                       

Başkan Çeker; Gece Gündüz demeden 24 saat kesintisiz hizmet sunan Hemşirelerimizin ekonomik ve sosyal sorunları  yetkililer tarafından ivedilikle çözülmeli, hemşirelik haftası nutuk ve vaatlerle geçiştirilmemelidir. Diyen  Başkan Çeker;  Sürekli olarak Avrupa Birliği Uyum yasaları çıkaran  hükümet ekonomik olarak hemşirelerimizin de  AB de deki meslek taşları ile aynı maaşı almaları ve özlük haklarının eşitlenmesi için Avrupa birliğine uyum yasası çıkarmalı,  Hükümet AB deki hemşirelere ödenen ücreti Hemşirelerimize ödemeli. Dedi.

İlimizde 2545 Hemşire Görev Yapmaktadır.                                                                          

Şube Başkanı Çeker; Kocaeli’nde Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlarda  1735 , Kocaeli  Üniversitesine bağlı Faaliyet gösteren  Tıp Fakültesi Hastanesinde 278 , Özel Sağlık kuruluşlarında ise 552 olmak üzere toplamda ilimizde 2545 Hemşire  görev yapmaktadır. Dedi. Kocaeli’nin nüfusu yaklaşık Bir Milyon Altı Yüz bindir. Türkiye de nüfusa orantılı olarak 100 Bin kişiye 159  Hemşire düşmektedir. Hemşire yönünden ilimiz şanslı illerden olup Türkiye ortalamasının üzerinde  ilimizde 12 PDC fazlası hemşire vardır. Bir hemşire  628 kişiye bakıyor. Dedi.

Türkiye’de İse  Yaklaşık 110 Bin Hemşire Görev Yapmaktadır.                                   

Başkan Çeker; Türkiye’de ise  yaklaşık 110 Bin hemşire görev yapmaktadır. Bir hemşireye 680 kişi düşmektedir. Ülkemizde 100 bin kişiye 147 hemşire düşerken OECD ülkelerinde ortalama 100 bin kişiye 840 hemşire düşmektedir. Dedi. Çeker;  Hemşire sayısındaki yetersizliğin kapatılması için özellikle kamuda istihdamın arttırılması gereklidir. Fakat kamuda hemşirelerimiz için yapılacak ilk iş çalışma hayatındaki sorunlarını çözmek için adım atılmasıdır. Hemşirelerimizin taleplerinin karşılanmasıdır. Dedi. 

Hemşirelerimizin Yüzde 69’u Mesleğini İcra Ederken Şiddete Uğramıştır.                        

Şube Başkanı Ömer Çeker; Türk Sağlık-Sen olarak Türkiye genelinde hemşirelerimizin sorunları ile ilgili yapılan ankete göre hemşirelerimizin yüzde 69’u mesleğini icra ederken şiddete uğramıştır. Hemşirelerimizin yüzde 10’u bir kez, yüzde 31’i birkaç defa, yüzde 19’u birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9’dur. Yüzde 31’i ise şiddete maruz kalmamış.Dedi. 

Hemşirelerimizin Yüzde 32’si Amirlerle Sorun Yaşamaktan Endişe Duymakta.      Çeker; Hemşirelerimizin yüzde 32’si amirlerle sorun yaşamaktan endişe duymakta, yüzde 23’ü baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22’si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15’i ise ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişelidir. Diyen Çeker; Yüzde 6’sı işini kaybetmekten, yüzde 2’si ailesine vakit ayıramamaktan endişe içindedir. Dedi.

 

Hemşirelerimizin Yüzde 67’si Son 5 Yılda Çalışma Şartlarının Gerilediğini.  Açıklamalarını sürdüren Çeker; Hemşirelerin yüzde 72’si idarecilerin çalışanlar arasında ayrım yaptığı, keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini ve psikolojik basık uyguladığını düşünmektedir. Yüzde 28’i amirleri hoşgörülü ve adaletli bulmaktadır. Diyen Başkan Çeker;  Bu iki sonuç şiddet ve işyerinde mobbingin ulaştığı durumu anlatmaya yeterlidir. Sağlıkta çalışma hayatını saran bu iki sorunun çözülmesi için bir an önce adım atılmalıdır. Ayrıca ankete göre hemşirelerimizin yüzde 67’si son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünmektedir. Dedi.

Görev Alanları Dışında Çalıştırılmamalıdırlar.                                                                

Çeker; Özellikle çalışma mekanlarında dinlenme odalarından, hizmet sunulan birimlere kadar  fiziki anlamda iyileştirmeler yapılmalıdır. Döner sermayelerin emekliliğe yansıması tüm sağlık çalışanlarının olduğu gibi hemşirelerimizin de gerçekleşmesini istedikleri önemli bir talepleridir. Dedi. Çeker;  Ayrıca sözleşmeli, vekil ebe hemşire gibi ekonomik ve özlük hakları kısıtlı istihdam türlerine son verilmeli ve tüm çalışanlar kadrolu yapılmalıdır. Görev alanları dışında çalıştırılmamalıdırlar. Dedi.

Hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı Kutluyoruz. 
Şube Başkanı Ömer Çeker; Kısacası artık hemşirelerimizin de sabrı taşmaktadır. Biz Türk Sağlık-Sen olarak sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini, hak ettikleri mali ve sosyal hakların, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak imkânların kendilerine sunulmasını talep ediyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutluyoruz. Dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.