Att'ler Can Kurtarmaya Giderken Can Pazarı Yaşıyorlar..

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak Acil Tıp Teknisyenleri Gününü kutladı.

Att'ler Can Kurtarmaya Giderken Can Pazarı Yaşıyorlar..
Erözgün yaptığı açıklamada, Acil Tıp Teknisyenlerinin sorunlarının çözülmesini talep etti.
 
Acil Tıp Teknisyenleri'nin ani durumlarda iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan ve gerektiğinde Hastaneye ulaşmasını sağlayan sağlık personeli olduğunu belirten Erözgün, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri gününde gönül isterdi ki sorunlar halledilmiş olarak kutlama programları yapılmasını arzu etmektedir. Ancak diğer tüm sağlık çalışanları gibi Acil Tıp Teknisyenleri de moral motivasyonu bozuk ve sorunlarla cebelleşmekte olduklarını belirtti. 

Acil Tıp Teknisyenleri ve 112 acil çalışanlarına hasta yakınları tarafından uygulanan şiddeti ve tacizi anlamakta zorluk çektiklerini vurgulayan Erözgün, acil çalışanlarına yapılan her müdahale bir hastaya yapılacak yaşam destek unsurlarının engellenmesi demektir. Canla başla hastayı hayata döndürmeye çalışan acil çalışanları hasta yakınlarından daha çok o hasta için kendini paralamakta iken engellenmesi darp edilmesi saldırıya uğraması kendi hastasıyla birlikte başka hastalarında mağdur edilmesi demektir dedi.
 
Şiddetin önlenmesi için Halk Eğitimlerinin önemine değinen Erözgün, yazılı ve görsel basınımızda bu yönde eğitim programlarına yer verilerek acilen sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin durdurulmasına katkı sunmalıdır. Sağlık Bakanlığı ve T.B.M.M.’nin yasal mevzuatın caydırıcı hale getirilmesi için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.
 


Acil Tıp Teknisyenleri ve 112 Acil Sağlık Hizmeti veren kuruluşlarda gece gündüz demeden mesai kavramına bağlı olmaksızın görev yapan sağlık çalışanlarının; çok zorlu bir uğraş ve mücadele verdiklerini dile getiren Erözgün, bu zorlu ve canhıraş görevi yerine getirirken Acil Tıp Teknisyenlerinin ve 112 Acil Sağlık Hizmeti veren tüm çalışanlarımızın güvenlik, yemek, barınma, ısınma, kıyafet temini vb. gibi sorunlarla uğraşmakta olduklarını belirtti. 
 
Diğer sağlık çalışanları gibi döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılmadığını belirten Erözgün, Acil çalışanları içinde Sabit maaş istiyoruz emekliliğe yansımayan ve ne zaman ödeneceği belli olmayan döner sermaye ödemelerini istemiyoruz dedi.

Acil Tıp Teknisyeni olarak göreve başlayan 112 ve Acil çalışanlarının eğitim sorunu da olduğunu vurgulayan Erözgün, Acil Tıp Teknisyenlerine yönelik yüksek öğretim programlarının tüm ATT' leri kapsayacak şekilde açılmasını ve lisans tamamlama hakkından yararlandırılmaları gerektiğini belirtti.
 
Acil bir hastaya yapılacak müdahalede Acil Tıp Teknisyenlerinin müdahalesinin doktor kontrolünde olabildiğini ancak çoğu zaman doktor yetersizliği nedeni ile teknisyenlerin müdahalede kararsız kaldıklarını belirten ERÖZGÜN, Şu an yapılan iş hekim olmadığı durumlarda hastayı doğru bir şekilde hastaneye taşıma işinden öteye geçememektedir. Acil Tıp Teknisyenlerinin yetkilerinin ve sorumluluklarının net bir şekilde tanımlanması yapılmalı ve Acil Tıp Teknisyenlerinin yaşadıkları yetki sorunu çözüme kavuşturulmalıdır dedi.
 
ERÖZGÜN, bu duygu ve düşüncelerle Tüm Sağlık-Sen olarak tüm Acil Tıp Teknisyenlerinin 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Gününü kutladıklarını ve sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ettiklerini ifade etti.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması