Att Ve Paramedikler Kan Ağlıyor..

TBMM Genel Kurulu’nda acil tıp teknisyenleri, paramedikler ve doktorların sorunlarını gündeme getirdi..

Att Ve Paramedikler Kan Ağlıyor..
09 Şubat 2014 Pazar 00:32

Değerli milletvekilleri, 524 sıra sayılı çorba yasanın, tasarının 121’inci maddesiyle ilgili olarak verdiğimiz önerge üzerine söz almış bulunuyorum. Aklını kullanarak parmak kaldıran tüm milletvekillerini saygıyla selamlarım.

Değerli arkadaşlar, Sağlık Bakanlığı, maalesef ama maalesef, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle yönetilmektedir. Oysa,


663 sayılı KHK kanunsuzdur, hukuksuzdur, olağanüstü şartların yasasıdır ve gayrimeşru bir yasadır. Bunu, defalarca bu kürsüden size aktardım. İki yıl üç aylık olan ve kaçıncı kez değiştirdiğinizi sizin bile unuttuğunuz, bilmediğiniz bu tasarının, bu kararnamenin 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (e) bendini değiştiriyorsunuz. İnanın kendi yasalarınızı bile o kadar hızlı değiştiriyorsunuz ki tek kelimeyle güvenilmezsiniz.

Bakın, şimdi size bir efsane anlatacağım, bu, herhâlde, Parlamento tarihine girecek bir uygulamadır. Şu anda biz ne yapıyoruz burada? Şu anda biz 524 sayılı bir tasarıyı görüşüyoruz değil mi? Bu tasarının görüşülmesi bitti mi? Bitmedi. Onay aşamaları tamamlandı mı? Cumhurbaşkanlığından ya da başka bir… Resmî Gazete’de yayınlandı mı? Hayır.  Bu tasarının 24’üncü maddesini bir şekilde değiştirdiniz burada, bakın, bu tasarının 24’üncü maddesini değiştirdiniz. Daha, bu tasarının görüşmeleri devam ederken, yeni bir kanun teklifi hazırladınız, şu anda Plan ve Bütçede görüşülüyor ve burada henüz onaylanmamış olan bir maddeyi değiştiriyorsunuz. Parlamento tarihinde ilktir, daha bir yasa onaylanmadan, daha bir yasanın görüşmeleri bile tamamlanmadan, aşağıda, Genel Kurulda görüşülürken siz yukarıda Plan ve Bütçe Komisyonuna bir teklif verdiniz, kanun teklifi, burada görüşülmüş olan bir maddeyi gene değiştiriyorsunuz. Ben ne diyeyim size? Bu utanç size yeter, eğer utanma duygusu kaldıysa.

Bakın, bu yasada Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasına acil sağlık hizmetlerinin sunumu için gerekli telsiz ve haberleşme altyapısının kurulmasını ekliyorsunuz. Yani, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bütün işleri bitti, telsiz kurmak kaldı! Bırakın telsizi bir başkası kursun. Gerekçeniz neymiş efendim? Belli değil. “Efendim, acil sağlık hizmetlerinin telsizlerini kullanırken başka kurumlarınkini kullanıyor.” Sanki Yunanistan’ın telsiz altyapısını kullanıyormuş gibi. Kullansın, ne olur? Acil Sağlık Hizmetleri Müdürünün görevi kalkıp telsiz kurmak mıdır, acil sağlık hizmetlerini iyileştirmek midir? Bunu net olarak düşünmeniz lazım.

Telsize harcayacağı zamanı, parayı Sağlık Bakanı, Müsteşarı ve Genel Müdürü sağlıktaki iyileştirmeler için kullanmalıdır. Acil servislerde çalışan tıp uzmanları yeterli mi? Değil. On bir yılda sayıyı artırdınız mı? Artırmadınız, tam tersine ambulanslarda bulunan acilcileri aldınız, aile hekimleri yaptınız. Acil servise gelen hasta sayısı bir hastaneye gelen hasta sayısının üçte 1’idir. Niye biliyor musunuz bu utanç? Çünkü tam on bir noktada katkı ve katılım payı alıyorsunuz, insanlar polikliniğe gidemiyorlar ve acil servislere geliyorlar sanki acil servisler bedavaymış gibi. Başbakan da, Sağlık Bakanı da defalarca “Acil sağlık hizmetleri bedavadır.” demiştir. Ben buradan söylüyorum: Yeşil alana giren bütün acil sağlık hizmetlerinden para alıyorsunuz.

Bakın, acil sağlık hizmetlerinin belkemiği olan ve çok zorluklar içerisinde fedakârca çalışan acil tıp teknisyenleri, doktorlar ve paramedikler kan ağlamaktadırlar. Neden, biliyor musunuz? Çünkü, onların özlük haklarını iyileştirmiyorsunuz. Gelin telsizi sahibine bırakalım, biz acil uzmanlarının, paramediklerin, ATT’lerin özlük haklarını düzeltelim; onların eğitimlerini artıralım, onları bir afet durumunda çok etkili bir şekilde kullanabilmek için yurt dışına gönderelim, oradaki durumlardan yararlanmalarını sağlayalım. Siz ne yapıyorsunuz bunu yapmak yerine? Tesis yapıyorsunuz. Daha önce ne yaptınız? Gemi hastane yapmaya kalktınız. Gemi hastane tabii ki yapılacak ama gemi hastane yapana kadar depreme dayanıklı güzel hastaneler yapın. Van’da bir deprem olsa gemi hastanesi ne işe yarayacak?

Değerli arkadaşlar, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü telsizle uğraşacağına, Acil 112’lerde kayınpeder, enişte aracılığıyla yapılan yolsuzlukları aydınlatsın yeter bu şeref ona.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.