Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Adı Altında Sürgün Yönetmeliği ..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği adı altında sürgün yönetmeliği yayımlandı. SES Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Atama ve yer değiştirme değil sürgün yönetmeliği” dedi

Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Adı Altında Sürgün Yönetmeliği ..
27 Ocak 2016 Çarşamba 23:30

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 19 Şubat’ta yayımladığı Sosyal Hizmet Merkezi Yönetmeliği uygulamasına 17 Mayıs’ta bir yenisini daha eklendi. Resmi Gazetede yayımlanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği adı altında sürgün yönetmeliği yayımlandı.

SES Merkez Yönetim Kurulu, yeni çıkan yönetmeliğe dair bir açıklama yaptı. SES açıklamasında, “Çalışanların büyük bir bölümünü ilgilendiren bu yönetmelik sendikaların, meslek örgütlerinin ve çalışanların görüş ve önerileri alınmadan anti demokratik bir şekilde hazırlanmıştır. Bu yönetmeliğin detaylarına ve arka planına bakıldığında çalışanların özne değil nesne olarak görüldüğü anlaşılacaktır” dedi.

Yönetmelik; sosyal hizmetlerde büyüyen personel açığını, yeni kadro açarak gidermek yerine mevcut personeli daha fazla çalıştırmayı ve istekleri dışında sürgün ederek sosyal hizmet vermeyi dayatıyor.

Yönetmeliğin 7. Maddesi’ne göre: Zorunlu çalışma süreleri 1. bölgede 7 yıldan başlayıp, 4. bölgede 3 yıl olarak öngörüldü.

“Çalışma süresi daha da artacak”

SES açıklamasında bu maddeyi şöyle değerlendirdi: “633 sayılı KHK ile 2828 sayılı kanunda ve 657 sayılı kanunda bu şekilde uzun süreli, zorunlu çalışma öngörülmemiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kadar uzun çalışma süresi belirleyerek devlet hizmet yükümlülük sürelerini bile geride bırakmıştır.”

Yönetmeliğin 16. Maddesi’nde yapılan düzenleme ile muhalif sendikacı ve çalışanların sürgün edilmelerinin önü açıldı. Gözaltına alınan, görevden uzaklaştırılan, tutuklanan kişilerin aynı görev yerlerinde kalmalarının önüne geçilerek, bunların başka yerlere sürgün edilmesi yönetmelik maddesi haline getirildi.

“Yönetmelikle sürgün politikası kalıcılaştırılacak”

Yönetmeliğin 21. Maddesi’ni değerlendiren SES, “Kurum içi geçici görevlendirmede herhangi bir ay sınırının belirtilmemesi bir kamu görevlisinin yıl boyunca hizmetin gereği gerekçe gösterilerek sürekli görevlendirilebileceği bir ortam yaratılmıştır. Böylece sürgün politikası geçici görevlendirme adı altında kalıcılaşmış olacaktır” dedi.

Yönetmeliğin çalışanları rahatsız eden en önemli maddelerinin 22′nci ve geçici 2′nci Maddesi olduğunu belirten SES, “Bu maddeler ile bulunduğu yerde 10 yılını dolduran personelin 2014 yılından itibaren zorunlu olarak atanmaya başlayacağına dair hükümleridir. Bu yönetmelikle kanunlarda olmayan bir yetki kullanılmış, kamuoyunda rotasyon olarak bilinen ama tepki üzerine geri adım atılan uygulama bu yönetmelikle kalıcı hale getirilmek istenmiştir” dedi.

“Kadrolaşma kolaylaşacak”

Yönetmeliğin uygulanmaya başlamasının ardından gelişecek olaylarla ilgili SES, “Yönetmelik bu haliyle uygulanmaya başlandığında sosyal hizmet kuruluşlarında iş barışı bozulacak ve çalışanlar arasında çok ciddi huzursuzluklar meydana gelecektir. Ayrıca bulunduğu yerde 10 yılı dolduranların resen atanması ile siyasi iktidar kendi yandaş kadrolaşmasını daha kolay gerçekleştirmiş olacaktır” açıklamasını yaptı.

SES yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracak.

Sendika.Org
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.