Atama Bekleyen Doktor Ve Hemşire Sayısı...

Atama Bekleyen Doktor ve Hemşire Sayısı

Atama Bekleyen Doktor Ve Hemşire Sayısı...
17 Kasım 2012 Cumartesi 10:32

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, ne kadar hekim ve hemşire açığı bulunduğunu ve atama bekleyen doktor ve hemşire sayısını sordu.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, ne kadar hekim ve hemşire açığı bulunduğunu ve atama bekleyen doktor ve hemşire sayısını sordu. 

Kaleli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırılmış, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu adıyla oluşturulan bağlı kuruluşla da bakanlık, sağlık hizmeti sunan ve bu hizmetten sorumlu olan bir yapıdan, düzenleyici ve denetleyici bir yapıya dönüştürülmüştür" dedi. 

"TBMM açık olmasına, KHK çıkarma yetkisinin nerede, nasıl ve ne zaman kullanılabileceği Anayasa'da açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, yasama organını devre dışı bırakarak yapılan bu düzenlemeden beklenen kamu yararı nedir? Bu düzenlemenin ekonomik büyüklüğü nedir?" diyen Kaleli, şu soruları yöneltti: 

"Söz konusu KHK ile ilgili Anayasa Mahkemesine açılan ve halen devam eden iptal davası sürerken, sözleşmeli CEO alımları ve 10 bin 300 kişilik kadroya atamalar yapılmaya başlanmasının hukuk devletiyle bağdaşır bir yanı var mıdır? Anayasa Mahkemesinin KHK'yı iptali halinde yapılan sözleşmeler ve atamalar ne olacaktır? 

CEO'lar ile atanacak kadrolar hangi ölçütlere göre ve hangi yöntemlerle belirlenmektedir? Bu atamalarda mesleki deneyim, yeterlilik ve liyakat esaslarına uyulmakta mıdır? CEO'ların ve atanacak personelin sınıflarına göre alacakları net maaşlar ne kadardır? 

Söz konusu KHK ile hekim ve hemşire sayısının yetersizliği gerekçesine dayandırılarak yabancı hekimlerin ve hemşirelerin ülkemizde çalışabilmelerinin önü açılmıştır. Halen ülkemizde ne kadar hekim ve hemşire açığı bulunmaktadır? Atama bekleyen doktor ve hemşire sayısı ne kadardır?"

Ankara
 
  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.