Asmde Tıbbi Sekreterin Haykırışı..

ASMDE TIBBİ SEKRETERİN HAYKIRIŞI

Asmde Tıbbi Sekreterin Haykırışı..
06 Mart 2014 Perşembe 12:04

Aile sağlığı merkezlerinde doktor olmak, hemşire olmak başkadır. Aile sağlığı merkezlerinde sınıflamadan dolayı çalışan Tıbbi sekreterler 800-1100 arası maaş alıp hasta kabulde olsun, Danışmada olsun hastalara Aile hekimlilerini belirtme olsun, Resmi yazışmalar olsun hem Toplum Sağlığı merkezine giden hem de Halk sağlığı Müdürlüğüne giden resmi yazışmalar yine Tıbbi sekreter yapar. 

Hemşire sabah 8.30 gelerek 16:10 çıkarak bir aşı ve enjeksiyon yaparak sohbet ederek bizlere yapılan haksızlığı belirtiyor. Zamanlarının fazla olması işlerin az olması vakitlerinin hemşire odalarında gülerek sohbet etmeleri bizleri derinden etkiliyor. Bütün resmi yazışmaların bizlerin yapması yine öyledir. Aile sağlığı merkezlerinde bazen gelmediği günlerde anlaşarak birbirlerinin yerlerine bırakmak bizleri içten yaralıyor. Tıbbi Sekreter olarak Bizler Emek verdik.

Sağlık Bakanı yetkililere seslenmiyoruz: Bu haksızlığı giderin. Bizlerden de Aile sağlığı merkezlerine atama olsun. Tıbbi sekreterler Aile Sağlığı merkezlerinde zorunlu olsun. Çözüm istiyoruz. Bizler 4 yıl Sağlık lisesi 2 yıl Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Tıbbi Dokümantasyon programını bitirdik. Gördüğümüz dersler aynı sadece Hastanelerde Stajda bizler yazışma işlerine Hemşirelerde Tıbbi müdahalelere bakmaktadır.
Tıbbi sekreterler olmadığı durumlarda Resmi yazışmaların içler açıcı durumu aşikar! Toplum sağlığı merkezindeki çalışmaların yazışma işlerinin bilinmediği bir olayı anlatacağım... Geçenlerde bir yazı geldi. Halk sağlığı müdürlüğünden aile sağlığı merkezine mesai denetimi için geldiler. İki hemşiremiz izinde olduğu halde birisinden savunma istediler. Aile sağlığı merkezinde hemşire arkadaş savunmasın izin formunu ekte sundu. Adamlar izin formlarına bile bakmadan savunma yazıyorlar. Resmi yazışmanın kayıtlarda tutulmasının içler açısı örneğidir. Dört Yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü Okuduk, 2 Yıl Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını Bitirdik. İş alanı geniş olan tıbbi sekreterler Hastaneler, Halk sağlığı müdürlüğü Toplum sağlığı merkezleri gibi iş alanları geniş olmasına rağmen atanamıyor. Neden? Sağlıktaki şiddet olaylarının artmasının nedeni eğitimsiz kişilerin görevleri olmadıkları halde o işlerde alıştırılmasıdır. Tıbbi sekreterler kendi işini yapmayacaksa ne işi yapacak merak ediyoruz. Aile Hekimliğinde Tıbbi Sekreter Çalışırsa İşsiz Tıbbi Sekreter Kalmaz. Tıbbi sekreterler diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini, kayıtların tutulmasını, çalışma ve denetime ilişkin sair usul ve esasları belirlemektir. Kendisine kayıtlı kişileri yılda en az bir defa değerlendirerek sağlık kayıtlarını güncellemektir.

Sağlık Bakanına ve yetkililere sesleniyoruz bu önemli konuda biran önce önlemini alırsa hem işsiz sağlık personeli rahat eder hem de maliyeden hükümet rahatlar. Aile hekimliğinde resmi yazışmalar ve kayıtların tutulmasında Tıbbi sekreterler yükümlüdür. Önemli konulardan olan Aile hekimlikleri iş yükünden rahatsız yazışmaların Tıbbi sekreterlerin yapmasını istiyorlar. Tıbbi sekreterler olarak bu konu hakkında düzenleme yapılırsa herkesin mutlu olacağı çok net bellidir. Bizler sağlık alanlarında eğitim gördük işimizi başkasının yapmasını istemiyoruz. Tıbbi sekreterler ASMlerde çalışmak için yönetmenlik istiyor.
Tüm bunlara bir önlem alınsın. Bütün her yere gittik hakkımızı aradık. Bizlere mesleğin sorunlarının çözüleceğini söylediler. Atama bekleyen sağlıkçı Tıbbi sekreterler Sağlık Bakanlığının açıkladığı istihdam edeceği personel sayısı azlığı aileleri mutsuz etti. Atama bekleyen LİSE VE ÖNLİSANS Tıbbi sekreterler istihdam edilen personel sayısından hiç memnun değil. Ayrıca bu istihdam sayısının artırılması gerekliliği şarttır!
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.