Asistanlar Tepkili...

İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan asistan hekimler, aralıksız 33 saat mesai yapmak zorunda bırakılmalarını protesto etti. Etkin Haber Ajansı / 05 Mayıs 2011 Perşembe, 14:18

Asistanlar Tepkili...
08 Kasım 2015 Pazar 04:03

İSTANBUL- Asistan hekimler bu defa İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde eylemde. Aralıksız 33 saat çalıştırılan asistanlar, taleplerini sıraladı.

TTB'nin de katıldığı eylemde, asistanlar, hastanenin Acil Servisi önünde toplanarak, "Asistan mağdur/ Hastalar yasta/ Hastanemiz iflasta" yazılı pankart açtı.

Düdük çalan, alkış tutan hekimler adına açıklama yapan Psikiyatri Kliniğinde görevli asistan hekim Ulaş Yılmaz, asistan hekimler olarak çalışma şartları ve performans sisteminden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Yılmaz, 33 saate varan mesailerle haftada yaklaşık 110 saat çalıştıklarını, bu sürenin hem insan haklarına hem de insan haklarının çalışma ilkesine aykırı olduğunu belirterek, "Bu kadar ağır ve yıpratıcı şartlarda çalışan hekim acaba hastasına ne kadar faydalı olabilir?'' diye sordu.

Ağır mesai şartlarının yanında hastanelerinde aylardır hiç bir asistan hekimin hakkını alamadığını belirten Yılmaz, taleplerini şöyle sıraladı: "Çok ciddi bir emek hırsızlığı ve hak gasbı yaşanmaktadır. Biz, Ocak 2011'den itibaren ödenmeyen veya eksik ödenen döner sermaye ek ödemelerinin iade edilmesini istiyoruz. Esnek mesai saatlerine son verilmesi ve çalışma saatlerinin resmi olarak belirlenmesini istiyoruz. Nöbet sonrası izin hakkımızın kullandırılmasını istiyoruz."

TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen ise, "Bu sıkıntıları yaşayanların duygusunu anlamayan, Başbakana, Sağlık Bakanına buradan bir kez daha sesleniyoruz. Bu sıkıntıları azaltmak için orada bulunuyorsunuz, haklarını arayan insanlara 'beğenmiyorsanız çekin gidin' demek için değil. Bu üslubu Türk Tabipler Odası olarak kınadığımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.