Asistan Hekimlerin "80 Saatlik Mesai" Kazanımı!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde asistan hekimlerin iş bırakma eylemi, yönetiminin talepleri kabul etmesiyle sonlandı. Anlaşmaya göre taşeron işçilerle bireysel sözleşme yapılacak, haftada 80 saatten fazla mesai yapılmayacak, çalışanların taleplerinin değerlendirilmesi için bir komisyon kurulacak.

 Asistan Hekimlerin
24 Kasım 2015 Salı 07:08

Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi'nde (ÇÜFT) asistan hekimlerin 16 Mayıs'ta başlattığı iş bırakma eylemi hastane yönetiminin talepleri kabul etmesiyle sonlandı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İş ve Adana Tabip Odası tarafından desteklenen eylemde hastane çalışanları, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve yasal haklarının verilmesini talep ediyordu.

Dün (24 Mayıs) hastane yönetimi, hastane çalışanlarının hazırladığı taleplerin bulunduğu metni imzaladı.

İmzalanan tutanaktan satır başları:

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kesin kararıyla taşeronda çalıştırılan işçiler, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'nün asli işçileridir ve tescil işlemleri yapılmıştır. 30 gün içerisinde işçilerle bireysel sözleşme yapılarak üniversite bünyesinde çalışmaları başlatılacaktır.

* Döner sermaye yer alacak asistan hekim'in Araştırma Görevlileri Temsilciler Grubu tarafından seçimle belirlenecek kişi olmasına karar verilmiştir.

* Günaşırı nöbet tutulmaması, haftada 80 saatten fazla mesai yapılmaması, poliklinikte acil hastalar hariç asistan hekim başına 40 hastadan fazla bakılmaması, asistan hekimlerin mesai bitim saatlerinin en geç 17:00 olarak belirlenmesi şeklinde düzenlenmesi ve uygulamaya geçilmesi kararlaştırılmıştır.

* Çalışanların taleplerinin takibinin sağlanması ve uygulamaya geçilmesi için içerisinde rektörlük, dekanlık ve başhekimlik resmi temsilcileri, anabilim dalı başkanları ve asistan temsilcilerinden oluşan bir komisyonun oluşturulmasına karar verilmiştir.

* 657 sayılı yasaya tabii çalışanların ücretlerinin Performans Uygulama Yönetmeliği'nin yasal sınır olarak belirlenen eski döner sermaye katsayısı altında kalmayacak şekilde arttırılması kararlaştırılmıştır.

* ÇÜTF'de çalışan tüm sağlık çalışanlarının 0-3 yaş grubu çocukları için oluşturulacak kreşte 24 saat kesintisiz hizmet verilmesine karar verilmiştir.

* Demokratik ve yasal haklarını almak için yapılan etkinliklere katılan tüm ÇÜTF çalışanları hakkında Rektörlük ve alt makamları Dekanlık ve Başhekimlik tarafınan herhangi bir soruşturma ve cezai işlem uygulanmayacağı kararlaştırılmıştır.

ÇÜTF'deki grev, çalışanların taleplerinin kabul edilmesiyle sonlanırken, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli asistan doktorlar da çalışma şartlarının iyileştirilmesi için dün greve başladı.

bia

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.