Asistan Hekimlere Çok Önemli Duyuru !!!

İlgili hukuksal düzenlemelerde, mevzuatın yürürlüğe girmesinden önce uzmanlık eğitimi yapmış, eğitime başlamış veya uzmanlık eğitimi kontenjanına yerleşmiş hekimlerin haklarının saklı olduğu düzenlenmiştir. Buna rağmen, bazı kurumlarca, asistan hekimlerin kısaltılan uzmanlık sürelerine tabi olacağı, rotasyon ve tezlerini bu sürelere göre tamamlaması gerektiği yönünde bazı işlemlerin yapıldığı yönünde bildirimler Oda’mıza ulaşmaktadır.

Asistan Hekimlere Çok Önemli Duyuru !!!
23 Nisan 2016 Cumartesi 17:47

 Asistan Hekimlerin Dikkatine!

Tıpta uzmanlık eğitimi sürelerine ilişkin son dönemde yapılan hukuki düzenlemeler sonucunda birçok uzmanlık dalının eğitimi süresi kısaltılmıştır.

18.07.2009 tarihli Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ile uzmanlık süreleri yeniden belirlenmiş, uzmanlık eğitimine devam eden hekimlerin önceki mevzuat hükümlerine tabi olacağı, yeni yönetmeliğe tabi olmak isteyenlerin 6 ay içinde başvurması gerektiği belirlenmiştir.

18.07.2009 tarihli yönetmelik ile belirlenen uzmanlık eğitimi sürelerine ilişkin açılan davalarda, Danıştay yürütmenin durdurulması kararları vermiştir.

26.04.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6225 sayılı kanun ile uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimi süreleri ile kanun ile yeniden düzenlenmiştir. Kanunda düzenlenen geçici madde ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce uzmanlık eğitimi yapmış, eğitime başlamış veya uzmanlık eğitimi kontenjanına yerleşmiş olan hekimlerin haklarının saklı olacağı düzenlenmiştir.

İlgili hukuksal düzenlemelerde, mevzuatın yürürlüğe girmesinden önce uzmanlık eğitimi yapmış, eğitime başlamış veya uzmanlık eğitimi kontenjanına yerleşmiş hekimlerin haklarının saklı olduğu düzenlenmiştir. Buna rağmen, bazı kurumlarca,  asistan hekimlerin kısaltılan uzmanlık sürelerine tabi olacağı, rotasyon ve tezlerini bu sürelere göre tamamlaması gerektiği yönünde bazı işlemlerin yapıldığı yönünde bildirimler Oda’mıza ulaşmaktadır.

Yaşanan bu sorunların çözümü için Oda’mız bir çalışma yürütmektedir.  Uzmanlık eğitimi süreleri, tez ve rotasyon uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşayan asistan hekimlerin sorunlarını Oda’mızla paylaşmasını rica ederiz. Uzmanlık eğitimi süreleri, tez ve rotasyon uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşayan hekimlerimize talep ettikleri takdirde hukuksal destek verilecektir.

 İZMİR TABİP ODASI

http://www.asistanhekim.org/?p=2912

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.