Araştırmacıların Sorunları Tbmm’de..

ARAŞTIRMACILARIN SORUNLARI TBMM’DE..

Araştırmacıların Sorunları Tbmm’de..
24 Ekim 2013 Perşembe 22:41

Sağlık-Sen, 663 sayılı KHK ile araştırmacı olan idarecilerin sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Konu ile ilgili TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar ve Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile görüşen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş araştırmacı kadrosuna atanan idarecilerin hak kaybının önlenmesi için torba yasada gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. Memiş, araştırmacı unvanlı kadrolara atananların, atamalardan önce sahip oldukları mali ve sosyal haklardan aynen yararlanmaya devam etmelerinin önemli olduğunu söyledi.

TBMM’de görüşülmekte olan torba yasayla ilgili TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar ve Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’ı ziyaret eden Memiş, taleplerini bir dosya olarak sundu. Memiş torba yasanın şu haliyle sorunları çözmekten ve beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu belirterek taleplerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini söyledi.

EK ÖDEME MAĞDURİYETİ SONA ERMELİ

Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmamasının büyük bir kayıp ve eksiklik olduğunu kaydetti. Memiş, “Gerçek maaşları çok düşük olan sağlık çalışanlarının maaşları, 666 Sayılı KHK ile getirilen ek ödemeyle iyileştirilmeye çalışılıyor. Ancak verilen bu ek ödemeler emekliliğe yansıtılmıyor. Emekli olduklarında aldıkları para yerine, sade maaşları üzerinden işlem görecekler. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Görevi başında hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının görev şehidi sayılması isteklerini de ileten Memiş, fiili hizmet zammının sağlık çalışanlarının öncelikli talepleri içinde yer aldığını dile getirdi. Sağlık çalışanlarının yıpranmışlığının polislerle aynı seviyede olduğuna dikkat çeken Memiş, gazeteci ve milletvekillerine verilen fiili hizmet zammının, torba kanuna eklenerek sağlık çalışanlarına da verilmesini istedi.

Nöbet ücretlerinin artırılmasına yönelik taleplerini dile getiren Memiş, “Daha önceki toplu sözleşmede, dini bayramlarda nöbet ücretlerinin zamlı ödenmesi kazanımını elde etmiştik. Acil servis, yoğun bakım, ameliyathane gibi servislerde görev yapanlara getirilmek istenen nöbet ücreti artışı, bütün sağlık çalışanlarına yönelik uygulanmalıdır.” dedi.

ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLMESİ İÇİN YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemelere de değinen Metin Memiş, caydırıcı ve kalıcı müeyyideler getirilmesi gerektiğini ifade etti. Şiddet uygulayan kişinin 6 ay boyunca sağlık hizmetlerinden ücretli yararlandırılması, şiddet uygulayan vatandaşların kaydının tutularak kolluk kuvvetlerinin gözetimi altında sağlık hizmeti alması gibi uygulamaların caydırıcı olacağına dikkat çeken Memiş, yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Tam gün yasasının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde olmasını istediklerini belirten Memiş, mevcut performans sisteminin çalışanlar arasında adaleti sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Memiş, görevde yükselme sınavını kazanan ve ataması yapılmayan 2351 kişinin VHKİ kadrosuna atamalarının yapılarak beklentilerin karşılanmasını istedi.

Metin Memiş sözleşmelilerle birlikte kadroya geçirilmeyen vekil ebe hemşirelerle, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınarak iş güvencesi sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.