Araştırmacı Unvanlı Personelin Bazıları Sevinecek..

ARAŞTIRMACI UNVANLI PERSONELİN BAZILARI SEVİNECEK..

Araştırmacı Unvanlı Personelin Bazıları Sevinecek..
08 Aralık 2013 Pazar 23:06

Meclis Genel Kurulunda görüşülen “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın kabul edilen 8 inci maddesi Araştırmacı unvanlı bazı personeli sevindirdi.

Kanun Tasarısının kabul edilen 8 inci maddesi ile, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanların, bu kadroya atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklarını bu kadroda kaldıkları sürece almaya devam etmeleri sağlanıyor.

Toplam sayıları yaklaşık 2.700’ü bulan il sağlık müdür yardımcısı, şube müdürü, hastane müdürü ve müdür yardımcı gibi unvanlardaki personel, 663 sayılı KHK ile Araştırmacı kadrosuna atanmış ve mağduriyetleri oluşmuştu.

Kanun Tasarısının 8 inci maddesi ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye geçici bir madde eklenmek suretiyle, 663 sayılı KHK ile Araştırmacı kadrosuna atanmış olanların, bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklardan Araştırmacı kadrosunda kaldıkları sürece yararlanmaları sağlanarak, kadroları şahsa bağlı hale getirilmiş olacak.


Yapılan düzenlemeye göre, Araştırmacıların eski kadrolarına ilişkin mali haklardan yararlanmaları, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren mümkün olabilecek ve geçmişe yönelik ödeme yapılmayacak.

Diğer kurumlardaki Araştırmacılar kapsama alınmadı

Diğer kurumlarda benzer şekillerde Araştırmacı kadrolarına atanarak mağdur edilmiş olan personelin de Kanun Tasarısı kapsamına alınması konusunda muhalefet milletvekilleri tarafından verilen önergeler ise AKP milletvekilleri tarafından reddedildi.

Kabul edilen madde

MADDE 8- 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 13- (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnameye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki
kadrolarına ait mali haklar, bu kadroda kaldıkları sürece ödenir. Ancak bunların döner sermaye ek ödemeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesinde önceki kadroları için belirlenen ek ödeme miktarı kadar ödenir.” 

Reddedilen önergeler

**MADDE 8- 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 13- (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnameye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklar, bu kadroda kaldıkları sürece eksiksiz ödenir. Ancak bunların döner sermaye ek ödemeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesinde önceki kadroları için belirlenen ek ödeme miktarı kadar ödenir."

**Kanunun 8. Maddesinde yer alan "Bu Kanun Hükmünde Kararnameye göre" ibaresinden önce gelmek üzere "Diğer kanunlar ve" ibaresinin eklenmesini arz ve teklif ederiz.

**Görüşülmekte olan 480 sıra sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 8. Maddesinde geçen "bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" ibaresinin madde metninden çıkarılmasını arz ve teklif ederiz.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.