Antep'de Sular Durulmuyor!!!

Antep'de Sular Durulmuyor!!!

Antep'de Sular Durulmuyor!!!
06 Şubat 2012 Pazartesi 22:19

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğünde sular durmak bilmiyor. gazite.com yazarlarından Ruhi Aytaç'ın yazısını siz okurlarımızın görüşlerine sunuyoruz.

Gelen gideni, giden geleni mi aratıyor bilemiyorum. Velhasılıkelam Eski Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy'un yanlış icraatları vardı. Akademik kariyerli yeni müdür atandığında, niye yalan söyleyeyim güzel şeyler yapabileceği hissine kapılmıştım.
Ancak çiçeği burnunda Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, koltuğa oturur oturmaz ilk yaptığı icraat, birlikte çalışabiliriz ihtimalini dahi aklının ucundan geçirmeden, yönetim kadrosunu hallaç pamuğu gibi savurmak oldu. Bu "Yok arkadaşım kim olursa olsunlar, ben kendi ekibim kuracağım" demekti.
657 tabi bir müdür olmasına rağmen bendenizin naçizane fikri, olabilir noktasındaydı… Yeter ki bu şehir, sağlıkta da cazibe merkezi haline dönüşsün, bizde bu dönüşüme köstek değil destek verelim düşüncesindeydim. Halisane duygu ve düşüncelerimiz daha ilk rauntta nakavt oldu. Sayın Müdür, göreve başlamasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen Sağlık Müdürlüğü'nü herhalde tıpkı geldiği üniversite gibi özerk bir yapıya sahip olduğunu düşünmüş olacak ki, bu şehrin tek mülki makamı olan valilik makamını bypass eden atamaya imza attı. Bilmemek mi yoksa öğrenmemek mi ayıp? Hocamıza bunu hatırlatma nezaketsizliğinde bulunacak değilim. Ama ortada bir yönetmenlik diye bir şey var. Ne diyor yönetmenlik?
İl performans ve kalite koordinatör görevine ancak bir sağlık müdürü yardımcısı atanabilir. Ve devam eder… Sağlık müdürünce sağlık müdür yardımcılarından birisi Valiliğin teklifi Bakanlığın onayı ile görevlendirilir.
Peki, akademik bir unvan ile sağlık müdürü makamına oturan Sayın Hocamız ne yaptı? Sağlık Müdür yardımcısı unvanına lüzum dahi görmeden AR-GE biriminde araştırmacı olan ve dahası da var. Hem de elektrik mühendisi birini koordinatör olarak atadı. Atamanın topraklamasını dahi yapmadan sağlımızı elektriğe verdi.
Bitti mi? Biter mi? Valilik Makamı ve pek tabii Sağlık Bakanlığı bypass edilerek kendileri yazdı… kendileri onadı… kendileri atadı… Ne zaman çark edildi? Birileri hocanın kulağına; " Hocam burası geldiğiniz üniversiteye benzemez. Bir kere burası özerk değil. Valilik bünyesinde bir resmi kurum. Ne böyle birini atayabilirsiniz. Ne de Valiliği bypass edebilirsiniz" fısıldamış olmalı ki, 10 gün sonra yönetmenliklere uygun ikinci atama yazısı çıkarıldı.
Ne var bunda yanlıştan dönülmüş işte diyebilirsiniz. Kaş yapayım derken göz çıkarmak asıl bundan sonra başlıyor.
Sağlık Bakanlığı, dört ildeki hastanelerin kalite ve performanslarını ölçmek için bir görevlendirme yapıyor. Bu ne için önemli? Performansı ve kalitesine göre başarılı ve başarısız hastaneler tespit ediliyor. Bir nevi hastanelerin karnesini çıkarılıyor. 65 Puanın altında kalan hastaneleri başarısız kabul ediliyor. Verilen puanlar dikkate alınarak, başarısız bulunan hastane yönetimi, bu gerekçeyle görevden alabilir. Ve o hastanenin, aldığı puana göre döner sermayeden hangi oranda faydalanabileceği belirleniyor. Puanlama işte bu kadar önemli… 51 puan almışsa o hastane, döner sermayeden yüzde 51 oranında yararlanıyor. 95 alan da 95 oranında gibi… Maksat özel sektör mantığını devlet hastanelerinde uygulamak, sağlıkta performans ve kaliteyi artırmak.
Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz yıl bu görevlendirmeyi Gaziantep Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Gökhan Ürkmez'e verdi. Bakanlık dedi ki; Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Adıyaman'daki hastanelerini bakanlığım adına denetle ve puanlamayı tarafımıza gönder.
Görevlendirme yerine getiriliyor. Gaziantep dışındaki diğer üç ilin hastane puanları kamuoyuyla tek tek paylaşılıyor. Her ne hikmetse, Gaziantep'teki hastanelerin puanlamasının açıklanma lüzumu duyulmuyor. Haber Gazetesi bu puanlamayı yayınladı. Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi 95 puanla en başarılı hastane oldu. Şehitkamil Devlet Hastanesi 94 puanla ikinci ve Nizip Devlet Hastanesi 81 puanla üçüncü en başarılı hastane olarak puan aldı. Gaziantep'te üç hastane başarısız kabul edilen 65 puanın altında puan alarak hayal kırıklığı yaşattı. 25 Aralık 45, Avukat Cengiz Gökçek 51 ve Kadım Doğum Hastanesi 57 puanla en başarısız hastaneler oldu.
Puanlamayı yapan kim? Dönemin Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Gökhan Ürkmez. Dönemin diyorum çünkü Dr. Ürkmez 'in yerine ilk önce usulsüz olarak yönetmenlikler hiçe sayılarak ve valilik bypass edilerek bir elektrik mühendisi atanıyor. Usulsüz atamanın farkına varıldığında ise ikinci bir atama Valilik teklifine ve Bakanlık onayına sunulmak için Sağlık Müdürü Prof.Dr. Metin Karakök imzasıyla çıkarılıyor.
Peki, sağlık müdür yardımcısı olma zorunluğu bulunan kadroya kim atandı? Sıkı durun!!! Asıl skandal burada kopuyor. Performans notu 51 puan olan puanlama yapıldığında Avukat Cengiz Devlet Hastanesi'nin başhekim yardımcılığı görevini yürüten ve bugünün Sağlık Müdür Yardımcısı Necmi Büyükkonuklu'dan başkası değil. Puanlamaya göre görevden alınması gündeme gelmesi gerekirken çifte ödülle taltif ediliyor.
Buyurun bakalım, bu duruma şimdi ne diyeceksiniz? Bunun bir adı koyulacaksa… Tam tabiriyle "Doktor hastane ben hasta" durumu…
Okumayı seven bir toplum olmadığımız için bugünlük bu kadar… arkası yarına dönüşen sağlıksız işler de dolmuş, ambulans rezaleti… yasaların sunmadığı imkanı kendi kendine sunan özel kalem müdürlüğü komedisini de yarına bırakalım.
Esen kalın.

Editörün Notu : Performans notu 51 olan Hastanenin Başhekim Yardımcısı İl Sağlık Müdür Yardımcısı olurken Sendikalar özellikle yetkili ve etkili olduğunu söyleyen Sağlık-Sen uyuyormu merak ediyoruz..

Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz. Malumunuz bir ilimizde performans puanı 65 in altında olan hastane başhekimleri ve yardımcıları görevden alınmıştı. Acaba Gaziantep'de neden bu uygulanmadı? Ve dahi yukarıda bahse konu başhekim yardımcısı taltif edildi. Çok başarılı idiydi de neden hastane performansı 51 de kaldı...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.